Aj taká banalita, či skôr samozrejmosť ako je sprcha, môže byť zdrojom sporov. Je lepšie sprchovať sa ráno, alebo večer? Ak milujete rannú sprchu, je to možno preto, že vás naštartuje do dňa a ak ste zástancom večernej sprchy, neviete si predstaviť vliezť do postele bez večernej očisty tela. Takže, kto má pravdu? Je lepšie začať deň žiarivo, alebo ukončiť „praním“? Pozreli sme sa na to očami vedy – a odpoveď vás možno prekvapí.
Prečo ranná sprcha
Vaše telo sa pri regulácii cirkadiánneho rytmu spolieha na určité podnety a pravidelná sprcha môže slúžiť ako signál, že je čas sa prebudiť. Účinok môže byť obzvlášť silný, ak sa rozhodnete pre chladnejšiu sprchu.
Viac než to, že ranná sprcha – ľubovoľnej dĺžky a teploty, pokiaľ končila až 90 sekundovým studenou vodou – dokázala, že práve takto otužilí ľudia sú až o jednu tretinu menej náchylní k chorobám.
Stráviť minútu alebo dve pod chladným prúdom hneď ráno neznie až tak zábavne – ale zjavne to stojí za to, pretože „aj keď veľká väčšina účastníkov uvádzala rôzny stupeň nepohodlia počas vystavenia chladu Skutočnosť, že 91 percent účastníkov uviedlo vôľu pokračovať v takejto rutine […], možno najviac svedčí o akomkoľvek prínose pre zdravie alebo prácu,“ uvádza sa v jednej zo štúdií, ktoré problém skúmali.
Nezanedbateľná, zvlášť počas horúcich letných nocí je očistná funkcia rannej sprchy – nie je nič príjemnejšie, ako ráno zo seba zmyť nočný pot.
Prečo nočná sprcha
Aj tu existuje niekoľko veľmi dobrých dôvodov, prečo sa večer sprchovať – v neposlednom rade je to pocit zmytia znečisťujúcich látok a zásaditej špiny, ktorá sa na vašej pokožke nahromadila počas dňa.
To platí dvojnásobne, ak cvičíte po práci alebo trávite deň vo fyzicky náročných situáciách. Potom, „je zrejmé, že sa chcete osprchovať predtým, ako pôjdete spať,“ povedal Goldenberg, „pretože je veľa potu – baktérie môžu spôsobiť akné […] A to páchne.“
Večerná sprcha môže byť podľa ďalšej štúdie skutočne veľmi prospešná pre našu spánkovú hygienu. Čiastočne je to z toho istého dôvodu ako ranné sprchy: funguje to ako cirkadiánny ukazovateľ, ktorý signalizuje nášmu telu, aby sa začalo upokojovať – to je vlastne jeden z dôvodov, prečo vaši rodičia trvali na tom, aby ste sa kúpali pred spaním, keď ste boli malí.
V skutočnosti však fyziológia ide hlbšie. „Telo sa prirodzene ochladzuje, keď sa blíži čas spánku, v súlade s cirkadiánnym rytmom,“ povedala pre Times klinická psychologička a expertka na spánok Janet K. Kennedyová. „Sprchovanie umelo opäť zvyšuje teplotu a umožňuje rýchlejšie ochladenie, čo zrejme urýchľuje spánok.“
Ak ťažko zaspávate, skúste si pred spaním dopriať príjemnú teplú sprchu.
Čujme teda verdikt…
Ak by ranné alebo večerné sprchovanie znamenalo taký rozdiel, nepotrebovali by sme pre rozhodnutie hľadať pravdu.
„Neexistuje žiadna definitívna odpoveď pre globálnu populáciu na to, či si dať večernú alebo rannú sprchu. Pre každého jednotlivca platí iná správna odpoveď. A všetko je založené na preferenciách,“ vôbec nie prekvapivo hovorí jedna zo štúdií.
Samozrejme, môžu existovať konkrétne dôvody, ktoré vás presvedčia tak či onak: ak si napríklad potrebujete umyť vlasy a nestihnete ich vysušiť asi hodinu pred spaním, potom možno uprednostníte rannú sprchu.
Celkovo teda aký je verdikt? Pokiaľ ste čistí, je vlastne jedno, kedy sa umývate. Experimentujte, aby ste našli svoj obľúbený čas – ak ste sa vždy sprchovali ráno, skúste to možno týždeň naopak a uvidíte, ako sa budete cítiť.