streda, 30 apríla, 2025
HomePolitikaViktorín: Vyhlásenie „veľkonočného prímeria“ jasný signál, že dosiahnutie trvalého mieru je možné

Viktorín: Vyhlásenie „veľkonočného prímeria“ jasný signál, že dosiahnutie trvalého mieru je možné

Vojna medzi Ruskom a Ukrajinou nepozná „piatok ani sviatok“. Bojuje sa v podstate každý deň a za každého počasia. Ruský prezident Putin však počas Veľkej noci navrhol pokoj zbraniam.

Veľkonočné prímerie vyhlásil Putin nečakane, ale zrejme ako nečakane prišlo, tak (ne)očakávane sa i – nedodržiavalo. Aspoň tak to tvrdia obe strany. Škoda, lebo i to mohla byť ukážka dobrej vôle, že dohoda o prímerí, a neskôr o trvalom mieri, je možná.

Putin zaskočil nielen Zelenského

Rozhodnutie prezidenta Vladimira Putina bolo také nečakané, že prekvapilo i jeho ukrajinského náprotivka Volodymyra Zelenského a zrejme aj vojnových jastrabov z EÚ. Kto a prečo ho nedodržiaval, ak to tak bolo, a kto s tým začal prvý nevedno, pri mnohých klamstvách ukrajinskej strany je však vysoko pravdepodobné, že to bola práve ona.

Zaujímavý je však rozhovor nášho generála vo výslužbe Jozefa Viktorína, ktorý poskytol neČT24. Hodnotí v ňom rozhodnutie prezidenta Putina zastaviť boje počas Veľkej noci. „Vyhlásením „veľkonočného prímeria“ si myslím, že Putin zaskočil nielen Zelenského, ale podľa dostupných informácií aj hlavných predstaviteľov EÚ,“ uviedol Viktorím okrem iného v spomínanom v rozhovore.

Akt dobrej vôle v konflikte

A čo si myslí Viktorín o Putinovom vyhlásení veľkonočného prímeria? „Je to jasný signál, že dosiahnutie trvalého mieru je možné,“ skonštatoval generál vo výslužbe, ktorý to vníma aj ako výsledok rozhovorov medzi Ruskom a USA. „Tiež sa to dá vnímať ako akt dobrej vôle v konflikte medzi Ruskom a Ukrajinou, zvlášť v priebehu veľkonočných sviatkov,“ dodal.

Zelenskyj síce najskôr návrh na veľkonočné prímerie odmietol, potom však zmenil názor a povedal, že Kyjev je pripravený prímerie dodržiavať. „Myslím, že prvá reakcia z jeho strany potvrdila nepripravenosť ukrajinskej strany na dosiahnutie trvalého mieru,“ netají Viktorín svoje pocity z kroku Zelenského.

Je Ukrajina na druhej koľaji?

Zmena rétoriky Zelenského po tejto reakcii, že návrh na prímerie prijíma je podľa Viktorína potvrdením povrchných analýz, resp. informácií, ktoré dostáva a to nielen od vlastných poradcov, ale aj zo strany USA. „Ukrajina si nechce priznať, že pri týchto rozhovoroch medzi Ruskom a USA je až na druhej koľaji a informácie sprostredkované zo strany USA sú značne selektované, čo pramení aj zo samotného postoja prezidenta Trumpa k osobe Zelenského,“ prízvukuje generál vo výslužbe.

Vyhlásením „veľkonočného prímeria“ Putin podľa neho zaskočil nielen Zelenského, ale podľa dostupných informácií aj čelných predstaviteľov EÚ. Je teda ukrajinský prezident vôbec schopný zorganizovať zastavenie bojov? Má pod kontrolou všetky svoje jednotky? „Tak toto je dobrá otázka,“ netají Viktorín.

Vzájomné obviňovania sa

„Podľa jeho politických vyhlásení si medzinárodné spoločenstvo myslí, že áno. Avšak podľa situácie na bojisku nie je morálka ukrajinských vojakov na vysokej úrovni. Samozrejme, propaganda zo strany Ukrajiny to vykresľuje iným spôsobom,“ konštatuje Viktorín, ktorý osobne vníma, že dosah Zelenského na strategických veliteľov nie je stopercentný, takže zastavenie bojov je diskutabilné a skôr nereálne.

„Už len proces vydania rozkazu a jeho prenesenie do bojujúcich jednotiek potrebuje svoj čas. Prímerie je vyhlásené na cca 30 hodín, a preto som skeptický k realizácii jeho pokynov v bojujúcich jednotkách a predpokladám, že jedna aj druhá strana sa bude navzájom obviňovať z porušovania tohto prímeria,“ uviedol Viktorín, ktorý sa v podstate úplne trafil do toho, že sa prímerie nemalo z oboch strán dodržiavať.

USA nástroje na trvalý mier majú

Západné médiá však uvádzajú, že Trump chcel dosiahnuť zastavenie bojov na Ukrajine počas svojich prvých 100 dní, ktoré uplynú 30. apríla. Je na to šanca a má na to potrebné nástroje? „Toto je výzva pre Trumpovu administratívu a pre neho samotného. Vzhľadom k vyhláseniu ministra zahraničných vecí USA, že „…prezident Trump má aj iné starosti než sprostredkovať mier…“ je signálom pre zadné dvierka pre USA, aby z procesu vyšli s čistým štítom,“ myslí si Viktorín.

Prioritou pre USA v tomto procese je podľa neho skôr ekonomický rozmer položený na obchodnom základe. Preto pragmatizmus u Trumpa bude prevažovať reálne mierové snahy. A to podľa známej slovenskej piesne „keď to nejde, tak to nejde…“. „Myslím si, že USA nástroje na hľadanie trvalého mieru majú, avšak určite nie do médiami spomínaného termínu,“ prízvukuje generál Viktorín a dodáva, že hlavným problémom je to, že USA strácajú trpezlivosť.

Jozef Viktorín má tiež za to, že prístup EÚ nie je realistický a skôr prispieva k rozdúchavaniu nereálnych vojenských vyhlásení, ktoré sú krokom k svetovému konfliktu. A toto si určite občania Európy neželajú.

Súvisiace články

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najčítanejšie