Bude konečne na Ukrajine mier, alebo aspoň dlhodobé prímerie, či nebude? Tak túto otázku si kladie množstvo ľudí, odpovede sa im ale zatiaľ nedostáva.
Pomôcť uzavrieť mier na Ukrajine sa pokúša nielen americký prezident Donald Trump, ale aj viacerí lídri krajín EÚ. Každý však po svojom. Kým ten prvý by to chcel dosiahnuť za rokovacím stolom, tí druhí pokračujúcim rinčaním zbraní. Ale dokedy? Koľko obetí ešte musí byť aby sa to celé skončilo?
Bude ešte väčšia nenávisť
Pri tom všetkom, ako lídri viacerých štátov EÚ odmietajú ústupky svojho územia Ukrajiny voči Rusku, zamyslel sa niekto nad jednou naozaj závažnou vecou? Územia, na ktorých žili rusky hovoriaci obyvatelia šiel Putin brániť pred ukrajinskou svojvôľou a vojenskými útokmi jej armády.
Ako budú teraz títo ľudia žiť, keď po tom všetkom, čo sa doteraz za viac ako tri vojenské roky udialo, budú opäť pod ukrajinskou vládou? Keď boli vtedy napádaní, boli im rušené ich školy a zakazovaný jazyk, aké to asi bude teraz? Iné? Tak to rozhodne nie. Je takmer isté, že to bude ešte horšie a nenávisť voči nim bude zrejme ešte väčšia.
Čo bude pre dobro veci najlepšie?
Čo teda zostane rusky hovoriacim a k ruskej národnosti sa hlásiacim ľuďom? Budú sa musieť vysťahovať do Ruska, alebo zaprú svoju identitu? Alebo budú i naďalej znášať tie útrapy, ktoré zažívali od roku 2014, respektíve ešte predtým? Zamýšľal sa niekto nad tým, čo by bolo pre dobro veci najlepšie? Alebo vidíme veci iba čierne a biele, respektíve vidíme iba ukrivdenú Ukrajinu a nie aj ukrivdených ruských občanov žijúcich na jej území.
Kto im zaručí bezpečnosť? Prečo jasne nepomenujú liberáli a progresívci, ktorí odsudzujú Putina a velebia Zelenského, čo bude potom? Pomsta je totiž strašná a je viac ako isté, že Ukrajinci sa týmto ľuďom pomstiť chcieť budú. Čo potom? Rokovania o tom, ako dosiahnuť mier, a čo bude potom, sú a budú určite náročné, ale držať stranu iba jednej zo znepriatelených strán nič nevyrieši. Práve naopak…