Druhý dôchodkový pilier má byť akási záchranná vesta pre dôchodcov, ktorým nebude stačiť ich penzia. Aj preto vláda vyzýva ľudí, aby si doň nejaké peniaze vkladali, pretože tie by im mali v budúcnosti ako-tak pomôcť.
Mnohí ľudia však druhému dôchodkovému pilieri príliš neveria a poukazujú na to, že dostatočne nevynáša, takže prilepšenie z neho k penzii bude malé. Ak vôbec nejaké bude, lebo plány s ním má každá vláda svoje. A keď po tej súčasnej príde liberálna je možné, že tá mu „vykrúti krk“ celkom.
Kamenickému zostáva jediné riešenie
Po analýze a hodnotení Slovenska uznávanou svetovou ratingovou agentúrou Standard & Poor’s (S&P) si naši analytici z Dáta bez pátosu myslia, že II. pilier to má u nás zrátané. Informuje o tom portál interez.sk. Podľa analytikov Ladislavovi Kamenickému pri absencii akýchkoľvek zásadných možných a pre sociálnych demokratov prístupných opatrení (zachovanie sociálneho štandardu, dotácie energií, 13. dôchodok, prídavky, dávky, výsluhové dôchodky, počty zamestnancov v štátnej správe) zostáva jediné zásadné, hodnotou veľké a dokonca ratingovou agentúrou posvätené riešenie.
„Zníženie príspevku do II. piliera zo 4 na 2 percentá v roku 2026, prípadne totálne zníženie o 2 percentá, následne o jedno, a potom aj o to posledné percento v rokoch 2026 – 2028. Toto prinesie za každé 1 percento rovných 400 miliónov eur v roku 2026 a neskôr vďaka rastu poplatok pol miliardy ročne. Na rok 2026 si napíšme ročne 600 miliónov, na rok 2027 1 miliardu a na rok 2028 1,25 miliardy eur. To máme napoly skonsolidované,“ dodávajú analytici.
Pomôžu zásahy Sociálnej poisťovni?
Otvorenie II. piliera podľa nich pri správnej vládnej rétorike a pri preháňaní toho, ako porastú štátne dôchodky, prinesie hneď v roku 2026 zhruba miliardu, ak nie dve, a potom „pokvapká“ po miliarde aj v rokoch 2027 a 2028. „Ak by to spravili šikovne a otvorili by ho už v tomto roku (aspoň pre niektoré skupiny), tak príde pol miliarda už v roku 2025,“ prízvukujú analytici.
Sociálna poisťovňa by po zásahoch do II. dôchodkového piliera za roky 2025 až 2027 dostala asi 4 miliardy, ale možno až 5 miliárd eur, a následne stále vyššie sumy. „Ratingovka, EÚ a nakoniec aj Ladislav Kamenický majú cieľ sa dostať na deficit 3,7 percenta HDP v roku 2027. To je ale potreba ušetriť kumulatívne v 2025 až 2027 za 3 roky oproti 5,3 percentu HDP deficitu v 2024 spolu menej ako 4 percentá HDP. Zo sumy 140 miliárd ročného HDP je to 5 až 6 miliárd kumulatívne. Druhý pilier to v pohode dodá a ešte aj zostane,“ myslia si analytici z Dáta bez pátosu.
Report ratingovky je plný dobrých správ
Plánované zrušenie II. dôchodkového piliera podporujú podľa analytikov i nedávne výroky súčasného premiéra Roberta Fica. „Ešte môže, a aj zneužije v komunikácii to, že II. pilier stratil na hodnote tento rok 2 miliardy eur napriek pokračujúcim príspevkom z riadnych odvodov. Na ministerstve financií toto všetko vedia a aktívne s tým pracujú. Odporúčame otvorenie piliera po upokojení akciových trhov a korekcii cien akcií smerom hore, aby bol efekt otvorenia aspoň vyšší v eurohodnotách,“ skonštatovali analytici.
Report ratingovej agentúry k zmene výhľadu na „negatívny“ z neutrálneho je podľa nich v podstate plná dobrých správ ako to vie Slovensko dať aj v budúcnosti a dokonca aj v tej za horizontom konca tejto vlády. Ratingová agentúra v tabuľkovej časti používa podľa analytikov prevažne lineárne vzorce, kde „cash flow“ parametre: úrok z čistého dlhu voči príjmom štátu ide úplne do hajzlu (prepáčte ten jazyk), ale existujú krajiny aj s horšími parametrami.
Na dve tretiny 13. dôchodku sa skladáme
A nie jedna. „Problém Slovenska sú klesajúce zahraničné investície, odliv výnosov z tých investícií, ktoré sem už prišli, a upadajúca schopnosť z vybraných daní a odvodov (mínus platené úroky) financovať čokoľvek, čo nefunguje, rozpadá sa, treba opraviť, treba postaviť,“ zdôraznili analytici s tým, že ratingovky nehodnotia stav krajiny, ale len a len jej schopnosť splácať budúce výdavky.
„Dokonca je v správe veta, že 13. dôchodok vláda odfinancovala znížením príspevkov do II. súkromného dôchodkového piliera v prospech piliera prvého. Analytikom z ratingovky asi ušlo, že to zníženie príspevkov prinieslo asi 360 miliónov eur, ale 13. dôchodok stál 900 miliónov eur. Takže na dve tretiny 13. dôchodku sa skladáme daňou z finančných transakcií. Maličkosť,“ uzavreli analytici.