piatok, 2 mája, 2025
HomePolitikaChmelár sa znovu nezdržal kritiky, tentokrát za oslavy 1. mája. Odniesli si...

Chmelár sa znovu nezdržal kritiky, tentokrát za oslavy 1. mája. Odniesli si to Marcinková, Korčok i STVR

Aj Slovensko si pripomenulo sviatok práce – 1. máj. Nie všetci ho slávili prácou, pretože tento deň je u nás štátny sviatok. Krásne počasie však vytiahlo ľudí do prírody, kde si oddýchli od pracovného ruchu a všedných starostí.

Prvý májový deň nie je len sviatkom práce, ale i dňom, kedy Slovensko vstúpilo do Európskej únie. A práve túto udalosť niektorí zveličovali až natoľko, že akosi pozabudli na realitu. Slová, že týmto aktom k nám prišla sloboda sú postavené na hlavu, rovnako ako tie, že Európska únia je pre nás vykúpením. Áno, v mnohom nám určite pomohla, v súčasnosti nás ale jej vedenie spoločne ťahá nadol.

Slobodnou krajinou sme už 36 rokov

O prvomájovom dni zverejnil zaujímavý status na sociálnej sieti Eduard Chmelár, politický komentátor, historik a bývalý vysokoškolský pedagóg, ale aj bývalý poradca premiéra Roberta Fica. V ňom hneď v úvode pripomenul špeciálne verejnoprávnej televízii, že tento štátny sviatok a pracovné voľno nemáme na to, aby sme vyznávali lásku svojím polovičkám, či aby sme si pripomenuli výročie vstupu Slovenska do EÚ, ale preto, aby sme oslavovali Sviatok práce.

Slovenská televízia svoju hlavnú spravodajskú reláciu začala politickými zdravicami k 21. výročiu integrácie Slovenskej republiky do Európskej únie, v rámci ktorých sa podľa Chmelára objavilo niekoľko zaujímavých nezmyslov. „Napríklad Ivan Korčok vyhlásil, že vstup do EÚ nám vraj priniesol slobodu. Nevšimli si v Progresívnom Slovensku, že slobodnou krajinou sme sa stali už pätnásť rokov predtým a že EÚ v tom nezohrala potrebnú úlohu?“ pýta sa politický analytik.

Bojnický zámok stojí vďaka EÚ?

„Podobne progresívna aktivistka Sandra Sviteková (voči ktorej demagogickému skresľovaniu dejín na youtube kanáli Dejepis inak musel protestovať aj Historický ústav SAV) vo videu, ktoré zaplatilo Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku, bez hanby tvrdí, že Bojnický zámok tu vlastne stojí vďaka Európskej únii…,“ krúti hlavou Chmelár nad ďalším „progresívnym“ nezmyslom.

„Ako to tí zámockí páni Pálffyovci, Thurzovci, Vypoľskovci, Korvínovci dokázali 800 rokov?? Vstup Slovenska do EÚ je významný medzník, ale propagovať ho takýmito tupinami uráža ľudskú inteligenciu a pripomína komunistickú propagandu,“ netají historik, ktorý sa vzápätí vracia k podstate 1. mája a pripomína, že sviatok práce nie je nijaký komunistický prežitok, ale vznikol v USA.

Sviatok práce bol a je zneužívaný

„Je naším najstarším štátnym sviatkom oslavovaným už od roku 1919 a pripomínajú si ho vo viac ako sto krajinách sveta,“ prízvukuje Chmelár s tým, že počas dvoch totalitných režimov bol zneužitý, potom si ho nejaký čas ľudia pripomínali recesisticky. „Ale práva pracujúcich sú vážna vec. Pri bojoch za ich presadenie tiekla krv,“ pripomína vážnosť vzniku sviatku práce, ktorý si najviac pripomínajú Smer-SD a Hlas-SD.

Chmelár by však v súčasnosti najviac očakával návrhy, ako zlepšiť jedny z najhorších pracovných podmienok v Európe, ktoré u nás stále ešte máme, alebo ako naďalej v podmienkach revolúcie nových technológií, vrátane času. „Veď tým sa to všetko v roku 1886 v Chicagu a v roku 1918 v Liptovskom Mikuláši začalo (nielen požiadavkami na mier a sebaurčovacie právo, pán minister zahraničných vecí),“ vysvetľuje historik.

Demagógia Marcinkovej voči Ficovi

„Mali by sme byť hrdí na jeden z výdobytkov dubčekovskej Pražskej jari – päťdňový pracovný týždeň – a citliví na to, keď uvidíme, že vývoj v niektorých krajinách sa obracia späť (napr. v Grécku obnovili 6-dňový pracovný týždeň),“ vyzýva Chmelár, podľa ktorého zhoršujúce sa pracovné podmienky robia zo zamestnancov v tom lepšom prípade pracujúcich chudobných, v tom horšom novodobých otrokov. A práve v tomto smere by viac návrhov očakával od vládnych strán hlásiacich sa k sociálnej demokracii.

Od opozičných strán neočakáva vôbec nič. „Tam sa nedočkám ani len zlých návrhov, len eldoráda demagógie. Napríklad poslankyňa za SaS Vladimíra Marcinková vo svojom medzigeneračnom rasizme tak nenávidí premiéra Fica, že mu vyčíta aj to, že dáva viac dôchodcom a falošne sa tvári, že vďaka nemu musíme osamelým matkám zbierať na základné potraviny,“ pustil sa do kritiky liberálnej poslankyne.

Je potreba väčších práv pre pracujúcich

„Nuž, netvárte sa ako samaritánka, pani Marcinková. Konkrétne vaša pravicová strana určite viac zbiera na muníciu pre Ukrajinu ako na potraviny pre naše pracujúce mamičky,“ neodpustil si Chmelár štipľavú poznámku smerom k poslankyni nášho parlamentu. Prvý máj by podľa neho nemal byť socialistickým Valentínom a nemal by sa oslavovať majálesmi, ale tvrdosť mocným tohto sveta ukázať masovými demonštráciami potrebu väčších práv pre pracujúcich. Presne tak, ako sa to už desaťročia deje vo Viedni, Berlíne, Paríži, Ríme, Londýne a inde.

V Paríži napríklad počas 1. mája demonštrovalo za sociálnu oblasť zahŕňajúcu mier až stotisíc ľudí. „Duch 1. mája je duchom odporu, nie zhovievavosti s vládnucimi vrstvami, ktoré si vás kúpia za cigánsku a kofolu. Žiadajte svoje medzinárodné garantované práva, nie selfíčka s tými, ktorých platíte za to, aby vám ich zabezpečili. Je to sviatok vašej dôstojnosti, nie ich papalášskych privilégií,“ zakončil svoj status Eduard Chmelár, ktorý pridal aj proletársky pozdrav: „Česť vašej statočnej práci!“

Súvisiace články

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najčítanejšie