nedeľa, 4 mája, 2025
HomeZ domovaKeď Čaputová letela do USA na koncert Netrebko, to bolo v poriadku? Pýta...

Keď Čaputová letela do USA na koncert Netrebko, to bolo v poriadku? Pýta sa Chmelár našich „umelcov“

Protesty niektorých slovenských „umelcov“ pred a počas vystúpenia ruskej opernej divy Anny Netrebko v novej budove SND poriadne rozvírili situáciu na Slovensku, hoci ľudia sa k jej návšteve na Slovensku zväčša vyjadrovali kladne.

O dvojtvárnosti našej opozície a spolitizovaných „umelcov“ však najlepšie hovorí to, čo sa spomína v jednom z porekadiel: „Čo je dovolené Bohovi, nie je dovolené volovi“. A prečo sme použili práve toto porekadlo? Nuž preto, že kým po stretnutí exprezidentky Čaputovej s Netrebkom bolo medzi našimi „hercami“ hrobové ticho, teraz sa nad Slovenskom zniesli hromy a blesky.

Hŕstka primitívov vrieskala pod oknami

Túto situáciu, ktorá unikla nielen väčšine bežných Slovákov, ale aj naším mainstreamovým médiám, však dostal na svetlo sveta v statuse na sociálnej sieti Eduard Chmelár, politický komentátor, historik a bývalý vysokoškolský pedagóg, ale aj bývalý poradca premiéra Roberta Fica.

„Keď hŕstka primitívov vrieskala pod oknami šatne svetovej sopránovej jednotky Anny Netrebko, že ju tu nechceme a popredných umelcov v sále opery vykričali ako „ruských kolaborantov“, v tej chvíli sa miera pokrytectva našej progresívnej stoky vyliala z brehov a zaplavila námestie pred budovou SND,“ spustil hneď od úvodu politický analytik.

Protestujúci „umelci“ na čosi zabudli

Vo svojej zle skrývanej nenávisti voči všetkému ruskému a trápnom moralizovaní, aké je to vraj necitlivé pozvať sem v čase vojny ruskú speváčku, vám totiž podľa Chmelára „politickí umelci“ aj mainstreamové médiá zabudli povedať niekoľko podstatných detailov.

Zuzana Čaputová a Anna Netrebko. Zdroj: Eduard Chmelár/FB

„V septembri 2019, keď už bol Krym anektovaný a niekoľko rokov sa bojovalo na Donbase, navštívila prezidentka Zuzana Čaputová Metropolitnú operu v New Yorku a na pozvanie Anny Netrebko si pozrela premiéru Verdiho opery Macbeth s ruskou opernou divou v hlavnej úlohe (fotografia je z tohto podujatia),“ pripomenul Chmelár slovenskj verejnosti aj „politickým umelcom“ základný fakt.

Čaputová pozývala Netrebko na Slovensko

Denník N vtedy podľa neho s nadšením písal, že Anna Netrebko zagratulovala prezidentke Čaputovej k zvoleniu do funkcie a povedala, že nabudúce sa už uvidia v Bratislave (sic!). Autor nesmierne servilného článočku sa podľa Chmelára rozplýval nad každým detailom a okrem iného napísal:

Netrebko je diva, ktorá je na pódiu obdivovaná a obletovaná priaznivcami z celého sveta, ale keď príde potom domov, je podľa jej vlastných slov obyčajnou ženou, ktorá má rodinu a dieťa, nakupuje, žehlí a varí (povestný je jej vynikajúci boršč a pilaf). Jednoducho žiadne hviezdne maniere u nej v domácnosti nevládnu. Prezidentka Čaputová sa tiež snaží byť v čase, keď nie je práve v úrade, úplne obyčajnou ženou bez privilégií hlavy štátu. V takomto prístupe speváčka pravdepodobne mohla uvidieť istý spoločný prvok (odhliadnuc od toho, že majú ešte spoločného módneho návrhára – Borisa Hanečku, ktorý oblieka obe dámy).“

Lživé tvrdenia „umelcov“ proti Netrebko

„Všimnite si ten kontrast. Zdôrazňujem, že protestujúci z iniciatívy „Netreba nám Netrebko“ vyčítali ruskej speváčke, že „podporovala Putina“, ktorý jej udelil titul národná umelkyňa, a že podporovala „proruský separatizmus“, keďže už v roku 2014 venovala vzbúreným regiónom značný obnos peňazí,“ prízvukuje politický komentátor.

Tretí dôvod protestu – že sa vraj nevymedzila proti invázii na Ukrajinu – bol podľa neho vyslovene lživý, ako to už aj on dokázal v predchádzajúcich príspevkoch. „Chýba k tomu už len paranoidný rozhovor s Michalom Hvoreckým v konšpiračnom Denníku N, ktorý sprisahanecky tvrdil, že to nie je náhoda, že sa tu objavila Netrebko,“ podotýka Chmelár.

Neskutočná progresívna psychiatria

Hvorecký navyše tvrdil, že ju sem vlastne poslal Putin, a to napriek tomu, že v Rusku ju vyhlásili za zradkyňu… „Neskutočná psychiatria, táto progresívna scéna,“ krúti hlavou Chmelár, podľa ktorého progresívcom nevadilo, keď sa Zuzana Čaputová stretla s Annou Netrebko v čase, keď podporovala Putina, jeho anexiu Krymu a vzbúrené regióny na východe Ukrajiny.

„Ale usporiadali proti nej demonštráciu v čase, keď už s Kremľom neudržiava kontakty, vojnu odsudzuje, verejne sa neangažuje a v Rusku ju považujú za zradkyňu. Napriek týmto skutočnostiam dnes o nej protestujúci vyfabulovali lživý obraz osoby, ktorá podporuje Putinovu vojnu. Takú konšpiráciu nevymyslíš,“ sarkasticky konštatuje Chmelár.

Legálny antiruský šovinizmus na Slovensku

Čaputová však podľa neho nie je jediná, ktorá opernú divu podporila v čase, keď obdivovala Putinovu politiku. Herečka Emília Vášáryová i bývalá progresívna ministerka kultúry Silvia Hroncová síce tiež podpísali protest proti návšteve Anny Netrebko, no pred desiatimi rokmi, teda v čase, keď už bol na Donbase konflikt, sa s ňou odfotili na festivale v St. Margarethen.

Zľava: Emília Vášáryová, Anna Netrebko a Silvia Hroncová. Zdroj: operaslovakia.sk

„Miera antiruského šovinizmu v tejto krajine je naozaj odporná a ja by som chcel iba podotknúť, že na hanobenie národa máme v tejto republike ešte stále paragraf,“ prízvukuje Chmelár, podľa ktorého je ale oveľa podstatnejšie uvedomiť si, kto proti vám stojí: že to nie je žiadna elita, žiadna slušnejšia časť národa, ale banda pokrytcov a klamárov, ktorá je plná nenávisti a žlče rovnako ako akýkoľvek pravicový či ľavicový extrémista.

Legálne vlastné konšpirácie Púchovského

„Bez hanby a často aj bez akýchkoľvek argumentov osočujú, očierňujú a diskreditujú každého, kto nezapadá do ich zvrátenej predstavy o svete,“ nedáva si Chmelár servítku pred ústa a vzápätí upriamuje pozornosť na niekdajšieho fanatického cenzora Matovičovej a Hegerovej vlády Dávida Púchovského zo stránky Hoaxy a podvody.

Práve on si mal vymyslieť absolútnu sprostosť o premiérovi Ficovi, a svoju vyfabrikovanú lož sa pokúsil zakryť novým pojmom: vraj on iba „proaktívne informuje“ o možných konšpiračných teóriách, s ktorými síce ešte nikto neprišiel, ale môže prísť… „Takže radšej ich predbehol a šíri konšpiráciu vlastnú?? Neuveriteľné,“ krúti hlavou Chmelár.

Naďove vyhrážky z mimoparlamentnej „ilegality“

„Ešte neuveriteľnejšie je, že tento cynický bezškrupulózny cenzor sa pred mesiacom takto rozfňukal: „Nemôžeme sa vzdávať, aj keď sme zúfalí. Musíme ich nahlasovať, lebo ich cieľ je, aby sme boli umlčaní, ich cieľom je cenzúra!!“ Niečo podobné o tom, že mu berú slobodu slova, hystericky jačal aj Jaro Naď – ten, ktorý podporoval nezákonné zatváranie kritických webov a vyhráža sa, že keď sa dostane k moci, opäť ich všetky zakáže,“ pripomína politický analytik

Podľa neho týmto „šialencom“ konkuruje len ráčkujúci agent Šnídl z Denníka N, ktorý je ním úplne posadnutý. „Táto šialená doba sa raz pominie. A títo zbabelí darebáci sa za tie šialenstvá budú buď strašne hanbiť, alebo sa vyhovárať, že oni to tak nemysleli. Ale mysleli. Dejiny sú plné takýchto lotrov a pokrytcov, ale pravda si počká aj na nich,“ konštatuje na samý záver Eduard Chmelár.

Súvisiace články

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najčítanejšie