Umelecký svet v Česku i na Slovensku, ale aj v iných krajinách, obletela dnes veľmi smutná správa. Vo veku 78 rokov zomrela jedna z najvýraznejších a najcharizmatickejších osobností českého filmu – Jiří Bartoška.
Bartoška oslavoval úspechy na javisku aj pred kamerou. V posledných rokoch bol však známy predovšetkým ako prezident karlovarského festivalu, ktorý ho spolu s niekdajšou umeleckou riaditeľkou Evou Zaoralovou vrátil medzi elitné spoločenské akcie.
K herectvu sa dostal náhodou
Jiří Bartoška sa narodil 24. marca 1947 a k herectvu sa, podľa svojich slov, dostal v podstate náhodou. Keď ho neprijali na štúdium kunsthistorie, šiel učiť výtvarnú výchovu do pardubického domu pionierov a na radu priateľov si podal prihlášku na brnenskú JAMU. Tam sa zišiel s množstvom neskorších výrazných kolegov ako Dagmar Veškrnovou, Bolkom Polívkom, Karlom Harmankom či Eliškou Balzerovou.
Po štúdiu krátko pôsobil v brnenskom Divadle na provázku, roku 1973 s Harmančekom a Pavlom Zedníčkom zamierili do Činoherného štúdia v Ústí nad Labem. Po odchode do Prahy zakotvil v Mestských pražských divadlách, od roku 1978 bol v pražskom Divadle Na zábradlí, ktoré opustil s rozpadom pôvodného súboru začiatkom 90. rokov.
Divadlo bolo je srdcovou záležitosťou
Hosťoval aj v Národnom divadle. Divadlo označoval za srdcovú záležitosť. Výpočet jeho filmových postáv zahŕňal zvodcov a milovníkov, básnika i banderovcov, farárov, lekárov, šľachticov, rozprávkových princov i boha. Za úlohu huslistu v snímke Mateja Mináča Všetci moji blízki dostal Českého leva. Bol hrdinom seriálov 80. rokov ako Sanitka, Cirkus Humberto či My všetci školou povinní.
Okrem toho sa venoval dabingu a pribral aj rolu producenta, s Miroslavom Donutilom komentoval cestopisné dokumenty. Dečínsky rodák patril desiatky rokov k najpopulárnejším českým hercom. „Mal som jednoducho meter osemdesiat, čierne vlasy a vo svojich rolách som nikdy neopúšťal tehotné ženy a nekopal do psov. Tak si ľudia povedali: To bude asi charakterný, férový človek,“ okomentoval raz svoju popularitu.
Zhubné ochorenie lymfatických uzlín
Patril tiež k výrazným osobnostiam spoločenského života. V roku 1989 stál po boku budúceho prezidenta Václava Havla na „balkóne zamatovej revolúcie“, známy bol svojho času aj blízkym vzťahom s Václavom Klausom. Do aktívnej politiky sa však nikdy zlákať nenechal. „Ja chcem byť herec, bodka,“ povedal raz.
V novembri 2014 mu lekári diagnostikovali zhubné ochorenie, ktoré postihlo lymfatické uzliny v medzihrudí. Herec, ktorého charakterizovali zastrený hlas, okuliare „na pol žrde“ a nevyhnutná cigareta, bol kvôli chorobe nútený rušiť divadelné predstavenia aj odmietať role. Po úspešnej liečbe sa ale pred kameru vrátil.
Medaila od prezidenta i uznanie premiéra
V roku 2023 mu prezident Petr Pavel udelil medailu Za zásluhy I. stupňa, a to konkrétne za zásluhy o štát v oblasti kultúry a umenia. Za výborného spoločníka aj dobrého človeka Bartošku ho označil aj premiér Petr Fiala z ODS.
„Bol vynikajúci herec, ale aj nezabudnuteľný prezident karlovarského festivalu. Rád spomínam na naše stretnutie v Prahe či Karlových Varoch,“ povedal Fiala. Podľa hovorkyne karlovarského festivalu je zatiaľ skoro povedať, kedy a v akej podobe sa uskutoční posledná rozlúčka.