Oslavy ukončenia 2. svetovej vojny a víťazstva nad fašizmom oslavovali naši politici rozdielne. Jedni boli na Červenom námestí v Moskve, iní, ako Igor Matovič a spol., sa vybrali do Kyjeva.
Vpádom ruských vojsk na Ukrajinu 24. apríla 2022 sa akoby začali prepisovať dejiny. Odrazu už nie je Červená armáda našou osloboditeľkou, ale spojenecké vojská s USA, a odrazu už nemecký fašizmus a s ním spojení ľudia už nie sú zlí, pretože zlí sú ruskí či sovietski predstavitelia vládnej moci, ktorí nás „okupovali“ od roku 1968 celých 23 rokov.
Nacionalisti Bandera a Šuchevič
Pre našu súčasnú opozíciu je najhoršie to, čo páchali jednotky prezidenta vojnového Slovenského štátu, ale aj rímskokatolíckeho kňaza, politika a predsedu Hlinkovej slovenskej ľudovej strany Jozefa Tisa, to, čo napáchali na Ukrajine a v Poľsku či na Slovensku oddiely Romana Šucheviča, vodcovskej osobnosti Organizácie ukrajinských nacionalistov a najmä Stepana Banderu, hlavy Organizácie ukrajinských nacionalistov, si však nevšímajú.
Kým u nás sa zakazuje všetko, čo súvisí s Jozefom Tisom, na Ukrajine sú títo dvaja fašisti oslavovaní za hrdinov a po celej krajine majú nielen pamätníky, ale sú po nich pomenované aj ulice či námestia. Ruské veľvyslanectvo na Slovensku v statuse na sociálnej sieti napísalo pre tých, ktorí sa chystajú pri príležitosti 80. výročia konca druhej svetovej vojny a „Dňa Európy“ do súčasného Kyjeva, niekoľko informácií.
Nie je pozdrav ako pozdrav
Ako veľvyslanectvo svoj príspevok vysvetlilo, ide o krátku lekciu z dejepisu a geografie. „Z Bratislavskej ulice v hlavnom meste „nezávislej“ Ukrajiny na triedu Šucheviča, nazvanú podľa vodcu ukrajinských nacistov z čias druhej svetovej vojny, to trvá pešo necelú polhodinu. Vyberiete sa touto cestou?“ kladie ruské veľvyslanectvo otázku a pre tých, ktorí nemajú pamäť, hanbu ani svedomie ešte pripomína:
„Predtým, ako sa na Ukrajine dostal k moci súčasný neonacistický režim, sa táto hlavná ulica nazývala trieda generála Vatutina, ktorý oslobodil Kyjev od fašistov, a ktorého potom zabili banderovci. Pokračovanie tejto ulice, nesúcej mená Šuchevičových komplicov – Banderu a spol., vedie priamo na rozmedzie Babij Jar, kde počas 2. svetovej vojny nemeckí kati a ich ukrajinskí prisluhovači vyhladili viac ako 150 tisíc Židov, Rómov a sovietskych vojnových zajatcov rôznych národností. Rozprávali vám o tom v škole?“ pýta sa v príspevku ruské veľvyslanectvo.
„Keď prídete do Kyjeva a začujete banderovské heslo „Sláva Ukrajine – hrdinom sláva!“, zamyslite sa nad tým, koho súčasné kyjevské úrady oslavujú a koho podporujete vy. Po slovensky zareagujete „historicky správne“ pozdravom „Na stráž!“ alebo, ak chcete, po nemecky „Heil!“?“ uzatvára svoj status ruské veľvyslanectvo. Pre slovenských liberálov, progresívcov a „demokratov“ zrejme ani toto pripomenutie stačiť nebude a určite nájdu ospravedlnenie a vysvetlenie, že ono to bolo vlastne všetko ináč. Diskusné komentáre pod príspevkom sú toho jasným dôkazom.