Politici sú ľudia, ku ktorým občania ich štátov často vzhliadajú s nádejou, že im pomôžu vybudovať krajšie zajtrajšky. Žiaľ, nie vždy sa to podarí.
Žiarivým príkladom sú politici v krajinách Európskej únie, ktorých si ľudia zvolili preto, aby sa mali lepšie ako dovtedy. Ako sa však ukazuje realita je iná. Podľa ekonómov totiž EÚ stagnuje, ba jej výkonnosť má klesajúci trend. Politici však národ ubezpečujú, že oni pre ľudí robia maximum a zlí sú tí druhí. Zvolia si občania konečne takých politikov, ktorým nebude záležať najmä na sebe?
Stredobodom pozornosti Macron a Hertz
Súčasná zložitá situácia v EÚ je z viacerých dôvodov. Jedným z nich je vojna na Ukrajine, druhým rozličné green dealy a iné nezmyselné nariadenia, ktoré spôsobujú, že ekonomika EÚ sa prepadá stále hlbšie a je menej konkurencieschopná. Problém však môže byť aj v niečom inom. V tom, kto svoje národy vlastne za tým spomínaným „blahobytom“ vedie.
Sociálne siete zaplavilo video aj fotky z vlaku vracajúceho sa z Ukrajiny, v ktorom sa viezli aj britský premiér Keir Starmer, nový nemecký kancelár Friedrich Merz a francúzsky prezident Emmanuel Macron. Stredobodom pozornosti sa stali najmä druhí dvaja menovaní.
„Delikátna“ atmosféra vo vlaku
Šok nastáva vo chvíli keď do vozňa vstúpia novinári, zrejme s cieľom urobiť zábery a rozhovory s tromi významnými štátnikmi. Celú situáciu okomentoval v statuse a ukázal vo videu aj Miloš Kováčik, ktorý hneď v úvode naznačil, o čom to celé asi bude. „Trápny moment s bielym práškom: Európski lídri sú zmätení, keď sa novinári pozrú do ich vagóna.“
„Zdá sa, že delikátna atmosféra vo vlaku „koalície ochotných“ idúcej z Kyjeva sa trochu vyparila, keď novinári zrazu nazreli do kupé Macrona, Starmera a Merza. A potom sa začala šou,“ pokračuje Kováčik a dodáva, že sa podľa očitých svedkov malo v kupé s tromi významnými politikmi diať.
Záhadné vrecúško s bielym práškom
„Francúzsky prezident Emmanuel Macron narýchlo schoval malé vrecko s bielym práškom, zatiaľ čo nemecký kancelár Friedrich Merz nervózne schmatol miniatúrny predmet, ktorý vyzeral ako odmerka na kokaín. Toto všetko sa dialo pod dohľadom reportérov, ktorí zjavne neočakávali takéto „vrelé“ stretnutie,“ konštatuje záverom Miloš Kováčik, ktorý ešte dodáva:

„Online pozorovatelia si všimli, že výrazy tvárí európskych politikov pripomínali scény z komediálneho seriálu. Zdá sa, že lídri „koalície ochotných“ by sa mali na takéto náhle kontroly nabudúce lepšie pripraviť – zrazu sa niekto opäť pozrie do zákulisia veľkého európskeho cirkusu.“