streda, 14 mája, 2025
HomeZo zahraničiaNeuveriteľné: Rumunsko sa o pár rokov môže stať najväčším producentom zemného plynu v...

Neuveriteľné: Rumunsko sa o pár rokov môže stať najväčším producentom zemného plynu v EÚ!

Vedenie Európskej únie tlačí na svoje krajiny aby úplne prestali odoberať ruský plyn a našli si nové zdroje. S jeho prepravou by to potom ale až také jednoduché nebolo, takže by sa jeho cena mohlo výrazne zvýšiť.

Vojna na Ukrajine urýchlila úsilie EÚ znížiť, respektíve čo najviac obmedziť či úplne zastaviť dodávky zemného plynu do jednotlivých jej členských krajín. Nie všetkým sa to zatiaľ darí. Slovensko je dokonca zásadne proti tomu, aby sa k nám úplne zastavil tok ruského plynu. Zdá sa však, že riešenie sa napokon nájde, ba nebude ani tak ďaleko od našich hraníc.

Rozsiahle ložisko pri Čiernom mori

Riešenie je o to prekvapujúcejšie, že ide o krajinu, s ktorou v podstate nikto nepočítal. Vyzerá to totiž tak, že najväčším producentom zemného plynu v rámci Európskej únie sa už v blízkej budúcnosti môže stať – Rumunsko! Odpoveďou je podľa portálu techbyte.sk projekt Neptun Deep. Má ísť o rozsiahle ložisko plynu nachádzajúce sa v rumunskej ekonomickej zóne čierneho mora.

Podľa odhadov by sa tu malo nachádzať okolo 100-miliónov kubických metrov zemného plynu. Medzinárodnú pozornosť k projektu nedávno pritiahla päťročná dohoda medzi rakúskou spoločnosťou OMV a nemeckou firmou Uniper, podľa ktorej bude dodaných 15 terawatthodín zemného plynu. Objem dohodnutého kontraktu predstavuje približne 1,5 percenta nemeckého dovozu plynu v minulom roku.

Pokryjú domácu spotrebu a aj vyvezú

Prieskum ložísk Neptun Deep bol zahájený ešte pred viac ako desiatimi rokmi, až teraz sa však projekt posúva k štádiu realizácie. Produkcia plynu z Neptun Deep má začať v priebehu roku 2027 a očakáva sa, že po začatí prevádzky sa Rumunsko stane čistým vývozcom plynu a zároveň najväčším producentom tejto komodity v celej EÚ. Okrem ložiska Neptun Deep má však mať Rumunsko v Čiernom mori ďalšie zásoby plynu, ktoré celkovo dosahujú objem asi 200-miliárd kubických metrov.

Odhaduje sa, že samotný projekt Neptun Deep bude ročne produkovať 7 až 8-miliárd kubických metrov plynu. Vďaka projektom Neptun Deep a Ana, spolu s existujúcou ťažbou, bude krajina schopná pokryť celú domácu spotrebu a ešte zostane priestor na export. Rumunské plynové prebytky by mohli výrazne znížiť, prípadne úplne eliminovať závislosť bloku od ruského plynu.

Obrovské clá za dovoz plynu z Ruska

Projekt rumunskej ťažby má dôležitý význam aj v kontexte novej dohody medzi USA a Ukrajinou, ktoré sa dohodli na spoločnej ťažbe vzácnych surovín na ukrajinskom území. Dohoda má predstavovať súčasť širšej stratégie s cieľom odradiť Rusko od ďalšej agresie a upevniť vplyv Američanov v regióne. V súvislosti s dohodou medzi USA a Ukrajinou o ťažbe vzácnych surovín sa horlivo debatuje aj o zavedení nových ciel vo výške až 500 percent.

Konkrétne má byť adresované krajinám, ktoré budú aj naďalej pokračovať v dovoze plynu z Ruska a jeho využívaniu. Tento plán predložil americký senátor Lindsey Graham a podľa jeho slov má plán dostatočnú podporu v americkom Senáte. Ak by jeho návrh prešiel, clo by mohlo zasiahnuť všetky krajiny, ktoré aktuálne dovážajú ruský plyn, ropu či urán, vrátane Slovenska.

Rumunsku môže robiť problémy – Rusko

Slovensko pritom patrí medzi najväčších odberateľov ruského plynu v EÚ, keď je na štvrtom mieste. V prvom kvartáli tohto roka sme doviedli z Ruska plyn v celkovej hodnote až 572-miliónov eur, pričom zaostáva len za Francúzskom, Maďarskom a Belgickom. Aj napriek hospodárskemu potenciálu, ktorý predstavuje Neptun Deep, existujú významné bezpečnostné riziká.

Proti rumunským projektom v Čiernom mori môže podniknúť isté kroky – Rusko. Po anexii Krymu v roku 2014 totiž rumunská výhradná ekonomická zóna hraničí s ruskou zónou. To vytvára napätú situáciu a otázky, či by sa útoky na rumunské zariadenia považovali za dôvod na aktiváciu článkov 5 alebo 6 Severoatlantickej zmluvy. Takýto právny výklad je zatiaľ nejasný.

Rumunsko sa tak nachádza na križovatke svojich ekonomických príležitostí a geopolitických výziev. Ak sa mu však podarí projekt Neptun Deep úspešne realizovať, môže sa stať jedným z hlavných energetických hráčov v regióne a významne prispieť k energetickej bezpečnosti Európy.

Súvisiace články

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najčítanejšie