streda, 14 mája, 2025
HomeZ domovaOdpojenie sa od ruského plynu nás môže vyjsť poriadne draho. Maďari to...

Odpojenie sa od ruského plynu nás môže vyjsť poriadne draho. Maďari to majú už spočítané a je to riadny šok

Lídri EÚ, ale aj mnohí poslanci v europarlamente chcú, aby sa jednotlivé krajiny únie čo najskôr odpojili od dodávok ruského zemného plynu a napojili sa na iný zdroj. Táto zmena by však priniesla oveľa vyššie náklady pre firmy aj rodiny.

Heslo vedenia EÚ zrejme znie: Preč od Ruska, nech to stojí, čo to stojí! A že nás to bude bolieť, to zrejme nikoho nezaujíma. Teda nikoho príčetného. Cieľom tohto kroku je ekonomicky oslabiť Rusko, ktoré tak bude nútené rokovať o mieri na Ukrajine. Rusko si však zabezpečilo dostatočný odbyt v iných krajinách, takže tvrdohlavosť EÚ, na rozdiel od nás, takmer nepocíti.

Amerika nás opäť vydiera clami

Administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa špekuluje ako dosiahnuť mier na Ukrajine. Ak Rusko nezačne mierové rokovania s Ukrajinou, USA by uvalili sekundárne clá na každú krajinu, ktorá nakupuje ruskú ropu, plyn, urán alebo iné produkty do výšky až 500 percent!!! Takéto sankcie by sa dotkli aj nás či susedov Maďarov. Obaja totiž stále používame ruské energie.

„Stále nakupuje gro plynu a ropy z Ruska. Zároveň slovenské elektrárne využívajú palivo, ktoré sa vyrába v Rusku,“ uviedol Radovan Potočár, analytik z Energie-portal.sk. Pri vyrábaní elektriny z jadrového paliva, ktoré dovážame z Ruska, navyše nemáme alternatívu. Sú tam síce snahy o diverzifikáciu, nie je to však také rýchle. A pokiaľ ide o ropu, Slovnaft tej ruskej spracováva približne 70 percent.

Účty by vzrástli až štvornásobne

Susedia Maďari už vypočítali, koľko by stálo ich domácnosti ak by Európska únia pristúpila k úplnému zákazu dovozu ruského plynu. Účty za plyn by im mohli vzrásť trojnásobne až štvornásobne. A dodatočné ročné náklady? Okolo 3 miliárd eur. V statuse na sociálnej sieti o tom informuje člen hnutia Republika Marián Ďuriš.

Kalkulácia podľa neho reaguje na začiatok mája, kedy Komisia zverejnila „ambiciózny“ plán, v ktorom načrtla zámer odstaviť štáty od ruského plynu na rok 2027, kedy vraj nadobudne účinnosť akýsi „veľkolepý“ zákaz. „Eurokomisári hovoria o ruskom využívaní plynu ako zbrane, o potrebe znížiť závislosť od Ruska či o nevyhnutnosti zastaviť posielanie peňazí do Ruska,“ prízvukuje republikán.

Vzoprú sa aj ďalšie krajiny?

„Akoby nám ho mali iní dodávatelia posielať zadarmo a jednu závislosť nemala nahradiť druhá. O tom ani slovo,“ upozorňuje Ďuriš a dodáva, že plán bruselského „politbyra“ naráža na odpor vlád Maďarska a Slovenska, ktoré naďalej udržiavajú obchodný vzťah s Ruskou federáciou. Netušia totiž, kde majú nájsť alternatívne zdroje za prijateľnú cenu.

A možno komisári podľa neho narazia aj na odpor iných štátov EÚ, ktoré budú mať dostatočnú odvahu. Ich mená vraj ešte môžu prekvapiť. „Úradníci šermujú s rôznymi číslami a závislosť EÚ od ruského plynu údajne klesla zo 40 na 20 percent. Malú časť možno nahradil niekto nový, ale väčšinu tzv. zníženia závislosti tvorí ten istý plyn, len vedený inými cestami,“ upozorňuje Ďuriš.

Takýto plyn je podľa neho navyše zaťažený kumulatívnym účinkom sankcií a ďalšiu nestabilitu môžu vyvolať nezodpovedné, ideologické rozhodnutia. „Ako sa zdá, tri „leyenovské“ priority – kyjevské zbrojenie, možnosť expresného ukro-vstupu do EÚ a zákaz ruských energií – by uvalili aj na slovenské rodiny neúnosnú záťaž,“ konštatuje Marián Ďuriš, podľa ktorého sú ideologické rozhodnutia nadšených byrokratov ďaleko od reality života.

„Odmietnime ich. Radšej robme rozumné kroky, ktoré budú znamenať prijateľné ceny,“ vyzýva na samý záver.

Súvisiace články

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najčítanejšie