Príchod jari so sebou prináša aj pre niekoho neobľúbenú činnosť – kosenie trávnika. Tráva v tomto období rastie doslova ako divá, a tak je ju potrebné dosť často kosiť.
Ako je to s kosením trávnika najlepšie vedia tí, ktorí vykonávajú túto činnosť pravidelne. Šťastnejší sú tí, ktorí majú väčšiu plochu, na ktorú využívajú traktorovú kosačku, menej už jasajú tí, ktorí svoj trávnik kosia elektrickou či benzínovou kosačkou. Tam je totiž problém vo veľkosti koša, ktorý je potrebné často vysýpať.
Pokosená tráva skvost na kompost
Kto kosí väčšiu plochu svojej zatrávnenej záhradky ten vie, koľko odpadu z pokosenej trávy zostane. Prirodzene, čím neskôr kosíte, tým viac odpadu máte. Ale čo s ním? Niektorí ho vyhodia, iní spracovávajú na kompost. A práve preň je pokosená tráva skutočným pokladom. Kompost totiž neskôr premení vašu záhradu na kvitnúci raj.
Rastlinné zvyšky predstavujú mimoriadne hodnotnú surovinu, považovanú za zelené zlato záhradkárov. Pokosená tráva nie je odpad, ale vzácna záhradnícka surovina, ktorá obsahuje vynikajúci zdroj dusíka, čím podporuje rozvoj užitočných pôdnych mikroorganizmov. Kompost, alebo humus, zlepšuje úrodnosť pôdy a obmedzuje stratu cenných minerálnych látok.
Namiesto vyhodenia skvelé využitie
Pri vkladaní pokosu do kompostoviska však postupujte po vrstvách. Tráva by mala byť ukladaná striedavo so suchými materiálmi, napríklad konármi alebo pilinami. To zabráni jej hnitiu. Pokosená tráva tiež dodáva rastlinám fosfor a draslík, z ktorých pestované a okrasné rastliny získavajú stály prístup k živinám, vďaka čomu prebieha ich rast správnym spôsobom.
Namiesto vyhadzovania trávy do nádoby na bioodpad ju využite v prospech celej záhrady. Trikom na krajší trávnik je aj mulčovanie. To spočíva v rozdrvení pokosenej trávy a jej ponechaní na trávniku. Tam poslúži ako prírodné hnojivo a zároveň chráni pred nadmernou stratou vody. Oceníte to najmä v perspektíve blížiaceho sa leta a potenciálnych horúčav.
Na mulčovanie suché a zdravé steblá
A ako na to? Rozdrvené pokosené steblá, ktoré by nemali byť dlhšie ako 4 cm, sa rýchlo rozkladajú a poskytujú živiny pre rastúci trávnik, ktorý chránia nielen pred suchom, ale tiež obmedzujú rast buriny a machu. Výsledkom je rovnomerne hustý trávnik, o ktorý sa staráte s menšou námahou. Na pamäti je ale potrebné mať to, že na mulčovanie sa hodia suché a zdravé steblá, medzi ktorými by nemali byť súkvetia a semená.
Mulčovaniu sa vyhýbajte počas daždivého počasia a snažte sa tiež nerozkladať príliš hrubú vrstvu pokosu na trávniku. Zvyšky, ktoré zostávajú po kosení, poslúžia aj iným rastlinám. Mulčovanie pokosenou trávou prináša celý rad výhod. Obmedzuje klíčenie a rast buriny, zároveň chráni korene pestovaných rastlín pred horúčavami a suchom, čo umožní znížiť frekvenciu zalievania.
Vďaka vrstve mulču je ľahšie udržať správne pH pôdy a dodávať rastlinám živiny. Je to tiež spôsob, ako chrániť pôdu pred eróziou. Mulčovanie trávou sa osvedčuje v prípade rastlín, ktoré preferujú podložie so zásaditou a neutrálnou reakciou. Vrstva mulču by nemala presiahnuť 3-4 cm.