Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová má na krku poriadny škandál. Spravila si ho však sama svojím konaním. Ním poriadne naštrbila povesť inštitúcie, ktorá mala, a musí byť transparentná. Žiaľ, jej zásluhou taká nie je.
Súdny dvor Európskej únie (SDEÚ) v Luxemburgu totiž rozhodol, že Európska komisia pochybila, keď odmietla sprístupniť textové SMS správy medzi von der Leyenovou a šéfom farmaceutickej spoločnosti Pfizer Albertom Bourlom. A v prípade „Pfizergate“ rozhodne nešlo o fazuľky, ale o miliardy eur, za ktoré šéfka EK nakúpila milióny experimentálnych vakcín proti Covid-19.
Komisia teraz nemá právo moralizovať
Problémom pre súd, ale najmä pre samotnú von der Leyenovú je, že odmietla zverejniť nielen celú SMS komunikáciu, ale aj samotnú zmluvu. Vraj je to podľa nej „obchodné tajomstvo“. Nad konaním von der Leyenovej krúti hlavou aj europoslankyňa za Smer-SD Monika Beňová, ktorá v statuse na sociálnej sieti napísala, že „rozhodnutie Súdneho dvora Európskej únie potvrdilo všetky obavy o pochybení Európskej komisie“.
„A to z dôvodu, že odmietla zverejniť komunikáciu medzi jej predsedníčkou Ursulou von der Leyen a šéfom farmaceutickej firmy Pfizer, ohľadom nákupu vakcín proti covidu za niekoľko miliárd eur z peňazí európskych daňových poplatníkov,“ uviedla Beňová, podľa ktorej bude teraz dôležité vyvodenie zodpovednosti.
„Bez neho totiž Komisia nemá žiadne morálne právo kritizovať a vyjadrovať sa k rozhodnutiam a krokom vlád v jednotlivých členských štátoch v ktorejkoľvek oblasti,“ prízvukuje v závere Monika Beňová a dodáva, predsedníčka Komisie by zároveň mala predstúpiť pred Európsky parlament a požiadať o hlasovanie o vyslovení dôvery.