Európska únia má v súčasnosti 27 členských štátov, medzi ktoré ale Ukrajina, zatiaľ, nepatrí. Je preto veľmi zaujímavé, prečo sa prezident Zelenskyj zúčastňuje väčšiny zasadnutí jej lídrov.
Volodymr Zelenskyj a jeho Ukrajina dostali špeciálny status nečlenského štátu, ktorý sa môže zúčastňovať zasadnutí lídrov členských krajín EÚ. Prečo? Lebo je tam vojna? A čo má vojna spoločné s problémami vo vnútri EÚ, ktorých, mimochodom, vôbec nie je málo? Ako sa môžu cítiť iné štáty, ktoré čakajú na prijatie do únie už poriadne dlho, na zasadnutia ich však nikto nepozýva?
Dvojaký meter v prijímaní do EÚ
Ukrajinský prezident si už zvykol, alebo naučil(?), dávať „odporúčania“ všetkým členom únie v otázke Ruska a ekonomického či vojenského tlaku naň. To čo je už toto? Rokovať o pomoci áno, ale dávať nám príkazy čo máme robiť? To už je skutočne cez čiaru. A ukázalo sa to aj teraz, na stretnutí európskej 27-ky, vlastne neoficiálne už 28-ky, v albánskej Tirane.
Albánsko sa o členstvo v EÚ uchádza od roku 2009, od roku 2014 je kandidátskou krajinou a v roku 2022 sa s ním začali prístupové rokovania. Vidíte ten rozdiel? Pätnásť rokov a – nič. A Ukrajina už rokuje, ba dokonca určuje čo máme robiť a čo nie. Zaujímavý status k tejto tematike zverejnil na sociálnej sieti Jozef Viktorín, generál vo výslužbe a člen hnutia Republika.
Nátlaková diplomacia nemá nádej
„Počuli ste Zelenskeho z Albánska? Žiada bezpodmienečné prímerie od Ruska. Do toho sa von Layen vyjadruje v zmysle prípravy ďalšieho balíka sankcií voči Rusku, aby ho prinútili k prímeriu. Takto vyzerá realita súčasnej politiky EÚ,“ konštatuje Viktorín hneď v úvode a dodáva, že o Zelenskelého prístupe a postojoch „škoda hovoriť“.
Stáť nohami na zemi, vnímať fakty a snažiť sa postupovať pekne krok za krokom, to je podľa generála vo výslužbe cesta k mieru, a nie iba prímeriu, ktoré prezentujú zmienení politici. „V tomto prípade nátlaková diplomacia nemá nádej na úspech. Rokovania ktoré majú priniesť mier, nemôžu totiž byť o emóciách, ktoré denne vidíme na strane EÚ a Zelenského,“ prízvukuje.
Má právo EÚ diskutovať o mieri?
„Ako sa hovorí „kľúče od miešačky“ má totiž v rukách Rusko s USA. Ti, čo to nepochopili, už teraz chytajú iba pomyselného zajaca za chvost,“ poznamenáva Viktorín s tým, že predsedníčka EK vie hovoriť o sankciách a tlaku na Rusko, ale že by sa verejne vyjadrila k rozhodnutiu súdu o tom, že zásadne pochybila, tak to nie.
Nikde od nej nie je počuť ani slovo resp. že by oznámila svoje odstúpenie. Na to charakter nemá. Toto je podľa neho v skratke dnešná tragédia európskych inštitúcii a ich nevolených predstaviteľov. „A teraz s takouto skupinou predstaviteľov diskutujte o mieri. Z môjho pohľadu je to nepredstaviteľné. A považujem vmiešavanie sa EÚ do tohto procesu za zdržiavanie času na príchod mieru,“ uzatvára Jozef Viktorín svoj status.