Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj od začiatku vojenského konfliktu s Ruskom všetkých presviedča, že Ukrajinci bojujú nielen za seba, ale za celú Európu. Ak vraj prehrá Ukrajina, ruská armáda bude postupovať ďalej na západ.
Tohto tvrdenia sa vzápätí chytili takmer všetci západní politici, ktorí sa začali správať akoby sa porážkou Ukrajiny začala ďalšia svetová vojna. Vladimir Putin pritom po celý čas hovorí, že nechce nielenže dobyť celú Ukrajinu, ale ani sa nechystá napadnúť ktoréhokoľvek člena NATO, ktorí sú rozmiestnení prakticky pozdĺž celej ruskej hranice od severu až po juh.
S tou vojnou nemáme nič spoločné
Slovenskí opoziční politici a spolu s nimi aj mnohí obyčajní ľudia tvrdia, že za túto obranu sme Ukrajine zaviazaní a mali by sme jej dať všetko, o čo si zažiada. György Gyimesi, slovenský politik maďarskej národnosti a v súčasnosti poradca ministra Tomáša Tarabu si to ale vôbec nemyslí a v statuse na sociálnej sieti vyzýva, aby sme sa nedali pomýliť, pretože Ukrajine nedlhujeme nič. A to ani peniaze, ani zbrane, ani lojalitu.
„Napriek tomu sa ukrajinskí predstavitelia správajú, akoby sme boli ich večnými dlžníkmi. Nie, Ukrajina nebojuje za nás. Bojuje za seba – a my s tou vojnou nemáme nič spoločné,“ konštatuje Gyimesi, podľa ktorého Ukrajina nechráni Európu ani žiadne naše hodnoty. Žiadna krajina EÚ nie je podľa neho vojensky ohrozená a kresťanské hodnoty, na ktorých bola Európa postavená, boli už dávno zničené samotnou Európskou komisiou a Európskym parlamentom.
Je to emocionálna manipulácia
„Ukrajina chráni v prvom aj poslednom rade samú seba. Tvrdenia o „morálnom dlhu“ sú len politickým marketingom, ktorý slúži ako zámienka na schvaľovanie miliardových výdavkov na vojnu a zbrojenie. Je to emocionálna manipulácia, nie realita,“ myslí si politik. Západní „lídri“, vrátane našich progresívcov, podľa neho vytvorili atmosféru, v ktorej akýkoľvek náznak kritiky šialeného zbrojenia, hádzania našich peňazí do bezodnej studne zvanej Ukrajina a predlžovania vojny, znamená „proruský“ postoj.
„Pravda je však úplne inde. Táto vojna im vyhovuje. Slúži záujmom zbrojárskych firiem, geopolitickej dominancii USA a presadzovaniu zahraničnej politiky, ktorá s obranou Slovenska nemá nič spoločné,“ prízvukuje a dodáva, že Ukrajina nie je členský štát EÚ ani NATO (hoci sa tak správa). „Častokrát mám zo správania Zelenského pocit, akoby sa EÚ chcela pripojiť k Ukrajine, a nie naopak,“ prezrádza Gyimesi.
Solidarita nemôže byť diktovaná
Zelenskyj, zneužívajúc vojnu, nám podľa neho diktuje, od koho môžeme nakupovať suroviny a od koho nie, ako sa máme správať, s kým sa môžeme stretávať a čo môžeme hovoriť. „Všetko pre to, aby oni mohli bezuzdne kradnúť. Oni vlastne tú vojnu potrebujú,“ nedáva si servítku pred ústa a dodáva, že to aj napriek tomu, že sme Ukrajine naposielali techniku, zbrane, peniaze a otvorili hranice.
„Nezištne? To ťažko. Robíme to pod tlakom „spojenectva“ a jednostranného naratívu, ktorý ignoruje realitu, že Slovensko má vlastné problémy, vlastných občanov, ktorí už roky čakajú na riešenia,“ pripomína Gyimesi s tým, že zatiaľ čo nám v nemocniciach chýbajú lekári, v školách učitelia a seniori prežívajú z almužny, miliardy idú na cudziu vojnu.
„A médiá dookola opakujú, že je to „naša povinnosť“. Nie, nie je! Solidarita nemôže byť diktovaná ani vynucovaná. Mier sa nedosiahne posielaním zbraní. A lojalita k vlastnej krajine by mala byť na prvom mieste,“ prízvukuje György Gyimesi, ktorý na samý záver konštatuje: „Slovensko potrebuje pokoj, stabilitu a zdravý rozum, nie pokračovanie v cudzej vojne, ktorá nás ťahá do niečoho, čoho dôsledky si ešte ani poriadne neuvedomujeme.“