Situácia okolo ukončenia vojny na Ukrajine sa napriek sľubom amerického prezidenta Trumpa, že ju ukončí do 24 hodín po nástupe do funkcie, príliš nezmenila. Posunúť dopredu ju môže najnovší telefonát medzi prezidentami Trumpom, Putinom a Zelenským.
Ruský prezident síce sľúbil, že sa so Zelenským bude rozprávať o nastolení mieru či aspoň prímeria na stretnutí v tureckom Istanbule, napokon tam ale miesto seba poslal iba delegáciu úradníkov. Trumpa to síce rozhnevalo, flintu do žita ale ešte nehádže, skúsiť to chce ešte raz, a to telefonátmi s prezidentami oboch znepriatelených strán. Čo s nimi dohodne, respektíve či sa dohody budú plniť, ukážu už najbližšie dni.
Je to zatiaľ iba malý krôčik k mieru
Telefonáty amerického prezidenta Donalda Trumpa s ruským prezidentom Vladimirom Putinom a ukrajinským Volodymyrom Zelenským, a najmä ich výsledky, očakáva s napätím celý svet. Ako píše na v statuse na sociálnej sieti Eduard Chmelár, politický komentátor, historik a bývalý vysokoškolský pedagóg, ale aj bývalý poradca premiéra Roberta Fica, „je to malý krôčik k mieru, ktorý dáva nádej na mierny optimizmus“.
Telefonát medzi Donaldom Trumpom a Vladimírom Putinom dopadol podľa neho najlepšie, ako za daných okolností mohol. „Kuvičie hlasy našich červených denníčkov, že obaja prezidenti nič nedosiahli, ani len na prímerí sa nedohodli, hoci očakávania vraj boli veľké, sú žalostne trápne,“ konštatuje Chmelár, podľa ktorého buď nerozumejú pravidlám vyjednávania, alebo, ako vždy, zavádzajú a klamú.
„Mierotvorcovia“ prehodili kabáty
„Trump s Putinom sa totiž dohodli nielen na „memorande o budúcej mierovej zmluve“, čo je v zásade to isté, ako komuniké o mierových rokovaniach (dohoda o dohode), ktoré bolo výsledkom diplomatického vyjednávania pred tromi rokmi v Istanbule, ale zároveň Rusko a Ukrajina okamžite začnú „rokovania, ktoré povedú k prímeriu a k ukončeniu vojny“. Napokon, prímerie nebolo ani počas rokovaní na jar 2022 v Istanbule,“ vysvetľuje politický komentátor.
Preto je podľa neho vtipné, že práve tí, ktorí ešte donedávna odmietali akékoľvek rokovania ako zradu, dnes „kvília, že vyjednávanie nepostupuje rýchlejšie ako pred tromi rokmi, hoci situácia je v súčasnosti oveľa komplikovanejšia ako predtým“. Podľa Chmelára je čoraz jasnejšie, že túto zástupnú vojnu môžu ukončiť jedine priame rokovania jej hlavných aktérov – USA a Ruska.
Vojne mohol zabrániť už Biden
„Zvlášť, keď vezmeme do úvahy, že táto vojna sa nemusela vôbec začať, keby prezidenti oboch krajín komunikovali aj predtým, keby Joe Biden v týždňoch a mesiacoch pred 24. februárom 2022 neodmietal zdvihnúť Vladimírovi Putinovi telefón. Je hrozné uvedomiť si, koľko ľudských životov zbytočne vyhaslo na ukrajinskom bojisku,“ dopĺňa Chmelár, podľa ktorého mierový proces čaká ešte veľa prekážok, pričom tie najväčšie očakáva od samotného Zelenského a európskych lídrov.
Telefonátom Trumpa s Putinom bol podľa Chmelára dosiahnutý pokrok a môžeme byť mierne optimistickí. „Korunu dnešným opozičným reakciám nasadila bezkonkurenčne najhlúpejšia poslankyňa Progresívneho Slovenska Beata Jurík,“ nedáva si politický komentátor servítku pred ústa a na jej adresu dodáva, že so zápalom zväzáčky sa rozhorčila, že premiérovo oslovovanie „našej spoločnej ministerky pani Kallasovej“ krstným menom je sexistické…
O najstrašnejšej apokalypse mlčia
„Ja neviem, čo mám tejto nádejnej nástupkyni Magdy Vášáryovej vysvetliť skôr. Či to, že vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Kaja Kallasová nie je ministerka alebo to, že na medzinárodnej úrovni, osobitne na Európskej rade, si tykajú všetci,“ vysvetľuje Chmelár a dôvetkom, že ak ju to ale tak veľmi trápi, mohla už počas progresívnej púte do Kyjeva za Zelenským ukrajinskému prezidentovi niečo vysvetliť.
Ten totiž krátko po ruskej invázii telefonoval prezidentke Čaputovej a povedal jej „Zuzana, bombardujú nás“, preto mu Jurík mohla vysvetliť, že takto sa v jej svete správajú len hnusné sexistické prasiatka. Politický komentátor nezabudol pripomenúť všetkým „mierotvorcom“ aj inú skutočnosť, že za posledných 24 hodín zavraždila izraelská armáda 150 palestínskych civilistov. Za dva predchádzajúce dni vyše 300. To sú každodenné obrazy v Gaze.
„Izrael cielene bombarduje vysídlených utečencov, ktorí prežívajú v stanoch bez akejkoľvek ochrany. Každý deň môžete v arabských televíziách sledovať zábery roztrhaných či ohorených detských tiel, alebo vpadnuté tváre zbedačených ľudí, ktoré nápadne pripomínajú židovské obete nacistického Nemecka,“ prízvukuje Eduard Chmelár a dodáva, že to je informácia pre tých moralistov, ktorí majú pocit, že venujeme málo pozornosti Ukrajine, no ešte nikdy sa nevyjadrili k tejto najstrašnejšej apokalypse dneška.