Boj dobra so zlom. I takto vyzerajú vzájomné súboje slovenských koaličných a opozičných politikov. A na tento boj používajú všetky dostupné prostriedky.
Medzi „dostupné“ prostriedky patria aj klamstvá či lži, prípadne vyjadrenia, ktoré sa celkom nezakladajú na pravde. Sú však aj také, ktoré nereflektujú na skutočnosti vychádzajúce z minulosti, pretože sa upravujú podľa vlastných potrieb. A presne také použili aj premiér Robert Fico (Smer-SD) a otec súčasného lídra Progresívneho Slovenska Michala Šimečku.
„Veľký skok“ sa nekonal
Vyjadrenia Roberta Fica a Martina Milana Šimečku ohľadom plánovania v hospodárstve doslova zdvihli zo stoličky Milana Krajniaka, bývalého člena hnutia Sme rodina, v súčasnosti Kresťanskej únie, ktorý sa na túto tému vyjadril v statuse na sociálnej sieti. Podľa neho ani premiér Fico ani progresívci absolútne nerozumejú ekonomike. Premiér Fico totiž ako dobrý príklad pre Slovensko spomenul Čínu, kde majú jednu stranu, plánujú a svoje plány podľa neho aj plnia.
A preto sa tam vraj ľuďom dobre žije. „Tak určiteee!“ sarkasticky poznamenáva Krajniak. „Čínska komunistická strana prišla k moci v roku 1949. Čoskoro zničili ekonomiku, tak predseda Mao naplánoval „Veľký skok“. Malo ísť o masovú industrializáciu Číny a kolektivizáciu poľnohospodárstva, aby týmto veľkým skokom predbehli Západ,“ začína Krajniak s vysvetľovaním súvislostí.
Čínsky hladomor po plánovaní
„Súčasne mali skončiť rodiny, peniaze aj súkromné vlastníctvo. Plán „Veľkého skoku“ začal byť realizovaný v roku 1958. Ako to skončilo? Už v roku 1959 začal v Číne veľký hladomor, pri ktorom zomrelo 40 miliónov ľudí. V roku 1962 komunisti tento plán sami odpískali,“ konštatuje ďalej s dôvetkom, že po Maovej smrti začal v Číne vládnuť Teng Siao Pching, ktorý zaviedol v ekonomike kapitalizmus.
„Povolil podnikanie. Povolil obchodovanie so svetom. A Čína naozaj začala dobiehať Západ. Prečo? Dali ľuďom ekonomickú slobodu. A to je vždy najlepšia cesta k ekonomickému rastu a zvýšeniu životnej úrovne. Takže nie plánovanie, pán premiér, ale ekonomická sloboda,“ prízvukuje Krajniak, ktorý má vyštudovanú politológiu.
Plánovanie pomaly ničí aj EÚ
Martin M. Šimečka sa podľa Krajniaka rozhodol knockoutovať premiéra Fica iným, zúfalým argumentom: Fico vraj blúzni, pretože EÚ tiež dokáže úspešne plánovať! „Podľa Šimecku je teda plánovanie ekonomiky dobré, len si treba brať príklad z EÚ a nie z Číny. Naozaj?“ opäť sa sarkasticky pýta Krajniak, podľa ktorého v roku 2000 si EÚ naplánovala Lisabonskú stratégiu a v nej sa EÚ mala stať najsilnejšou, najsociálnejšou a najzelenšou ekonomikou sveta.
„Ako to skončilo? V roku 2000 mali štáty EÚ spolu vyšší HDP ako USA. Dnes majú USA o polovicu vyšší HDP ako EÚ. Čím viac EÚ plánuje, tým viac zaostáva za USA a Áziou. Už viac ako 20 rokov sme na ceste ekonomického úpadku,“ vysvetľuje Krajniak a dodáva, že ak chce EÚ opäť ekonomicky rásť a byť konkurencieschopná, potom v Európe musíme obnoviť ekonomickú slobodu.
A na Slovensku o to viac! „Lenže tomu nerozumejú bruselskí ani slovenskí progresívci. Samozrejme, že ani premiér Fico,“ konštatuje Milan Krajniak a dodáva, že v ekonomike sa musíme vrátiť k tomu, čo funguje v USA, Ázii a fungovalo aj u nás. „Menej daní, menej pečiatok, menej regulácií. Viac ekonomickej slobody.“ Ak vraj chceme vedieť, ako sa to dá urobiť, treba si pozrieť ekonomický program Kresťanskej únie Plán pre 7 bohatých rokov, ale plánovanie v ňom vraj určite nenájdeme.