„Špeciálna vojenská operácia“ ruskej armády na Ukrajine úplne zmenila chod dejín najmä v Európskej únii. Jej vedenie spolu s lídrami jednotlivých krajín sa pustili do blokády Ruska v prakticky všetkých oblastiach, vrátane športu.
Ani viac ako tri roky trvajúce sankcie nemali na situácii s vojnou na Ukrajine nejaký veľký význam, a tak sa konečne začalo hovoriť o mieri, alebo aspoň dlhodobom prímerí. O to sa usilujú najmä USA, hoci bokom nechce stáť ani samotná EÚ, ktorá ale stále viac dáva prednosť rinčaniu zbraní. Podľa nej sa totiž mier dá vybojovať práve na bojisku, pri úplnej porážke Ruska.
Chybou bolo prestať komunikovať s Ruskom
Z doterajšieho vývoja je ale zrejmé, že sa to buď nikdy nepodarí, alebo vznikne niečo ešte oveľa horšie – 3. svetová vojna. Nad snahou vedenia EÚ vrátiť sa k dialógu s Ruskom sa v statuse na sociálnej sieti zamýšľa aj Zdenko Čambal, podpredseda SNS a primátor mesta Holíč. Podľa neho sa „Šípová Ruženka Uršula zobudila a zistila, že bolo chybou EÚ prestať komunikovať s Ruskom“.
„Odrazu sa predpokladá návrat k dialógu,“ konštatuje Čambal, podľa ktorého je snahou šéfky Európskej komisie zachrániť reputáciu EÚ, ktorá už ale v dnešnom svete nepredstavuje relevantnú politickú silu, a nemá tak miesto za spoločným rokovacím stolom USA s Ruskom o Ukrajine. „Radšej neskoro ako nikdy, kto sa ale teraz ospravedlní stotisícom matiek, ktoré prišli o synov?“ pýta sa.
Zaplatili sme obrovskú daň, a čo teraz?
„Jedna veľmoc si vezme historické územia a druhá sa zmocnila ťažby vzácnych nerastov a surovín. Iné štáty sa napakujú na tzv. rekonštrukciách zbedačenej krajiny cestou úverov a zahraničných investícií,“ zhodnotil situáciu podpredseda národniarov, podľa ktorého opäť zvíťazil biznis. Žiaľ, nie u nás. „My sme sa obetovali a prispeli. Prijali sme odídencov na úkor nášho vlastného sociálneho systému. Zaplatili sme obrovskú daň,“ prízvukuje primátor Holíča.
„Hlinikáreň v Žiari je zatvorená, Ferozliatinárske závody na Orave sa sťahujú za hranice, U. S. Steel v Košiciach bude patriť Japoncom, v ťažkej situácii je Duslo Šaľa a Železiarne v Podbrezovej. Fabriky, ktoré postavili komunisti,“ vyratúva Zdenko Čambal a vzápätí sa pýta: Čo sme postavili my? „Zničili sme vzťahy s Ruskom a ceny energií horibilne stúpli. Ten istý ruský plyn kupujeme z druhej a tretej ruky od prostredníkov,“ hodnotí ďalej a na samý záver pokladá ďalšie dve otázky: „Komu tento bordel vyhovoval? Vždy to boli len progresívci a liberáli. A čo teraz?“