Americký prezident Donald Turmp sa ešte počas svojej predvolebnej kampane vystatoval, že mier na Ukrajine bude jeho zásluhou do 24 hodín. Ubehli však už viac ako tri mesiace a – NIČ. Jedno veľké NIČ, lebo na Ukrajine sa bojuje ďalej.
Z tejto situácie je už nervózny aj samotný Trump, ktorý, ako sa ukázalo, videl za vyjednaním mieru v prvom rade biznis. Jeho záujem o ukrajinské nerastné bohatstvo je totiž to, o čo mu ide najviac. A keďže ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, na rozdiel od toho ruského, s jeho podmienkami súhlasiť nechcel, vojna mala pokračovanie.
Prispeje dohoda k dosiahnutiu mieru
Neustále ruské útoky na oslabenú Ukrajinu napokon Zelenského doslova prinútili dať Trumpovi hlavu do chomúta a s jeho podmienkami súhlasiť. Čo však bude nasledovať ďalej? K čomu ešte ukrajinskú hlavu štátu prinúti? Jeho slová, že sa zrejme bude musieť vzdať aj nejakého územia, ktoré už teraz ovládajú Rusi, sú veľavravné.
Zaujímavý názor k situácii okolo mieru na Ukrajine napísal v statuse na sociálnej sieti podnikateľ, právnik a bývalý konkurzný správca Zoroslav Kollár. „Sme o krok bližšie k mieru na Ukrajine, alebo je to iba ďalší biznis?“ pokladá zásadnú otázku s vysvetlením, že Spojené štáty a Ukrajina podpísali dohodu, ktorá môže prispieť k dosiahnutiu mieru.
Jej súčasťou je podľa neho privilegovaný prístup USA k ukrajinským prírodným zdrojom – hliníku, grafitu, lana a zemnému plynu – a vytvorenie spoločného investičného fondu na obnovu krajiny. „Prezident Donald Trump uviedol dohodu za „kľúč k prímeriu s Ruskom“ a tvrdí, že ide o maximálnu záruku pre mierové rokovania,“ konštatuje Zoroslav Kollár.
Mier je iba marketingovým heslom
Pravda sa však podľa neho pomaly viac ukazuje v plnej nahote: nejde a nikdy to nešlo ani o mier, ale „iba“ o peniaze. „Prezident Zelensky priznal, že polovica zo 180 posledných miliónov, ktoré poslala Bidenova administratíva, „na Ukrajinu vôbec nedorazila“. A teraz USA urobili to, čo im historicky ide najlepšie – idú si zabezpečiť prístup k cudziemu nerastnému bohatstvu v ďalšej krajine,“ prízvukuje kontroverzný právnik.
„Sledovať budeme divadielko plné rečí o „obojstrannej výhodnej“ a „prilákaní úplných spolupráci investorov“. No medzi riadkami cítiť realitu: Ukrajina je krajina, kde sa od začiatku konfliktu mieša vojna, geopolitika, ale najmä krvavý biznis so zbraňami a teraz aj nerastným bohatstvom,“ prezrádza záverom Zoroslav Kollár, ktorý ešte dodáva: „Mier je iba marketingovým heslom. Je teda dohoda pokračovať aj začiatkom mieru, alebo iba fungovaním biznisu vojny?“