Zvykne sa hovoriť, že politika je huncútstvo bohatých. Pri pohľade na to, kto robí politiku, respektíve ako z politiky vychádza, je na tom zrejme asi aj kus pravdy.
Treba povedať i to, že politiku v Európe vytvárajú a aj ňou hýbu najmä bohaté a veľké štáty. Spomenúť možno najmä Nemecko, Francúzsko či Veľkú Britániu, ku ktorým by sa chceli pridať aj menší, no tí sú k „prestretému stolu“ vpustení iba poskromne.
Označenie „fašisti“, je ako bozk smrti
Žiaľ, v súčasnosti práve tie štáty, o ktorých sa hovorí ako o bohatých, začínajú mať ekonomické problémy, pričom so sebou ťahajú smerom nadol aj tie menšie. Smutné na tom celom je, že vymaniť sa z tohto marazmu pri súčasnom zložení EÚ je prakticky nemožné. Občania niektorých štátov sa o to síce pokúšajú, ich úsilie je ale hneď v zárodku „demokratickými“ silami liberálov a progresívcov potlačené.
Vidieť to nielen vo Francúzsku, kde dostala Marine Le Penová nálepku fašistka hneď na začiatku, a len tak ľahko sa jej nezbaví, alebo politici z nemeckej strany AfD, či tí u nás z hnutia Republika. Jednoducho povedané, ak vás „demokratickí“ liberáli a progresívci označkujú „fašisti“, ide to s vami celý čas. Je to ako bozk smrti. A nepomôže vám ani to, že máte reálny pohľad na svet a reálne požiadavky, ktoré nemajú nič spoločné s fašizmom.
Merkelovej pomsta zo „záhrobia“?
Zaujímavý pohľad na túto situáciu vyjadril v statuse na sociálnej sieti Milan Krajniak, ktorý pôsobil v KDH, v hnutí NOVA, Sme rodina a v súčasnosti je bez straníckej príslušnosti. V roku 2019 sa dokonca uchádzal o funkciu prezidenta. „Nemecko je v kŕči, Európa v rozklade, a my?“ pýta sa hneď v úvode Krajniak.
„Nová vládna koalícia nezvolila na prvý raz Fridricha Merza za nového kancelára. CDU, CSU a SPD majú väčšinu hlasov v parlamente, ale 18 poslancov „zradilo“. Nevie sa, či to nebola napríklad pomsta zo záhrobia od Angely Merkelovej, ktorá ho už 20 rokov zubami nechtami odstavuje z nemeckej politiky,“ polemizuje vzápätí expolitik.
Takto je to v iných krajinách
Mainstreamové nemecké strany sa podľa neho vedia zhodnúť na negatívnom programe – za každých okolností odstaviť v prieskumoch vedúcu AfD. „Ale na zmysluplnou pozitívnom programe sa už roky zhodnúť nevedia,“ prízvukuje a dodáva, že Európa je v politickom rozklade.
„Vo Francúzsku sa rozložená politická scéna dokáže zhodnúť iba na odstavení Marine Le Penovej za každú cenu. V Británii predbehol labouristov aj konzervatívcov Nigel Farage a jeho Reform UK. V Rakúsku majú semaforovú koalíciu, aby odstavili v prieskumoch výrazne vedúcu Kicklovu FPÖ,“ ukazuje Krajniak. Aká je situácia v niektorých európskych štátoch.
V mene demokracie potláčajú demokraciu
„V Rumunsku zrušili prezidentské voľby, lebo v prvom kole vyhral ten „nesprávny“ kandidát. V opakovaných prezidentských voľbách vyhral v prvom kole ďalší „nesprávny“ kandidát. Kde asi robia „súdruhovia“ chybu?“ pýta sa sarkasticky expolitik, podľa ktorého je to asi v tom, že sú pyšní a arogantní.
Sú podľa neho presvedčení aj o tom, že ak ľudia nevolia „správne“, oni majú právo ich rozhodnutie ignorovať. „Je to ako v Orwellovi. V mene demokracie potláčajú demokraciu. Vylučujú z volieb ľudí, ktorí vedú v prezidentských voľbách. Chcú zakázať strany, ktoré vedú v prieskumoch,“ konštatuje stroho.
Nesmieme sa nechať zmanipulovať
Krajniak netají, že si dobre pamätá, že ešte nedávno sme za takéto metódy všetci kritizovali Putina a Erdogana. „Nie. Nesmieme sa nechať zmanipulovať do toho, že máme na výber iba progresívcov alebo Putina. A na Slovensku iba progresívcov alebo Fica. Sú to slepé ulice,“ pridáva rázne.
Milan Krajniak je presvedčený, že ak by na Slovensku vznikla kresťansko – konzervatívna alternatíva, mala by šancu poraziť Fica aj PS. „Buďte si istí, že progresívci aj Fico robia a budú robiť všetko preto, aby takáto alternatíva nevznikla,“ píše záverom expolitik a dodáva: „Z ich strany je to pochopiteľné. Je však ťažko pochopiteľné, že je o tom také ticho aj medzi slovenskými kresťanmi a konzervatívcami.“