Z času na čas sa v médiách objavia rozhovory s ľuďmi, ktorí sa dožili 100 a viac rokov. Na otázku, čo stojí za ich dlhovekosťou nie raz odpovedajú, že si dali ráno, prípadne počas dňa, kalištek domácej, alebo deci či dva vínka. Čistú vodu ale spomína iba málokto.
Pri odpovediach o dlhovekosti by človek viac očakával, že respondent povie, že pil čistú vodu, lenže to počuť iba málokedy. Mnohí s humorom hovorievajú, že voda nie je dobrá ani v topánkach a ani v kolene. No práve naopak, čistá voda na pitie skutočne dobrá je, ba je najlepšia, pretože naše telo ju potrebuje na to, aby sme neboli dehydrovaní. S tým totiž prichádzajú aj isté zdravotné problémy.
Dbajte na dostatočný prísun tekutín
Zdravotníci zvyknú ľudí v horúcich letných dňoch, no nielen v tých, upozorňovať na pitný režim. Milovníci pivka ho síce zvyknú zamieňať za „pivný“ režim, treba im však pripomenúť, že po vode za volantom nenafúkajú. Každopádne piť vodu je veľmi dôležité aj preto, aby náš organizmus nebol dehydrovaný, teda aby mu nechýbala voda.
Dehydratácia je totiž nielen nepríjemná a môže sa skončiť bolesťami hlavy, ale je aj nebezpečná pre náš organizmus. Ako informuje portál najmama.sk, čím sme starší, tým ľahšie sa dostávame do problémov, a naše telo nám nedbalosť tak ľahko neodpustí. Nič to však nemení na skutočnosti, že s blížiacim sa letom a horúcim počasím by sme si mali dávať pozor na dostatočný prísun tekutín.
Príjem vody je pre nás nevyhnutný
Najmä po päťdesiatke nám už naše telo niektoré veci totiž tak ľahko neodpúšťa, a jednou z najväčších chýb a zárodkom pre množstvo stravovacích problémov je otázka hydratácie. Hydratácia je kľúčovým faktorom pre udržanie zdravia a správne fungovanie nášho tela. Voda totiž tvorí približne 60 percent našej telesnej hmotnosti a je navyše nevyhnutná pre mnoho biologických procesov.
Medzi ne patrí regulácia telesnej teploty, transport živín a kyslíka k bunkám, odstránenie odpadových látok a udržanie zdravej pokožky. Nedostatok hydratácie môže viesť k celej rade zdravotných problémov, vrátane únavy, bolesti hlavy, zníženej koncentrácie a v extrémnych prípadoch až k obličkovým kameňom alebo zlyhaniu obličiek.
Pozor na chyby pri príjme tekutín
Hydratácia má tiež zásadný vplyv na náš energetický stav, preto je dôležitá počas celého roka. Dehydratácia totiž môže spôsobiť pokles energie a zvýšenú únavu, čo ovplyvňuje našu produktivitu a celkovú kvalitu života. Správna hydratácia je nevyhnutná pre udržanie optimálneho fyzického výkonu a mentálneho sústredenia.
Správna hydratácia začína pravidelným príjmom vody. Odborníci odporúčajú vypiť zhruba 2-3 litre vody denne, a to v závislosti od fyzickej aktivity, klímy a individuálnych potrieb. Napriek tomu, a najmä s pribúdajúcim vekom, sa pri príjme tekutín dopúšťame viacerých chýb.
Akým chybám by sme sa mali radšej vyhnúť najmä po päťdesiatke?
1) Pijete len vtedy, keď cítite smäd
S pribúdajúcim vekom sa náš mechanizmus smädu stáva menej citlivým, čo znamená, že nemusíte pociťovať smäd a rýchlo skončíte dehydratovaní. Naplánujte si hydratáciu ako jeden z každodenných rituálov.
2) Príliš veľa pijete
Hoci je mimoriadne dôležité piť správne množstvo tekutín, je lepšie nezachádzať do extrémov. Nadmerná hydratácia môže zriediť elektrolyty a spôsobiť príznaky, ako sú svalové kŕče, nevoľnosť, zmätenosť a v závažných prípadoch kŕče a smrť. Nezabudnite tiež piť počas celého dňa, pravidelne a nesnažte sa dohnať stratu vody vypitím niekoľkých pohárov za sebou. Nie sú to preteky.
3) Pijete príliš veľa kofeínových nápojov
Káva a čaj sa tiež započítavajú do denného príjmu hydratácie, ale obsahujú kofeín, ktorý je diuretikum, a to môže zhoršiť dehydratáciu. Ak sa budete vyhýbať vode a spoliehať sa len na tieto nápoje, nebude vám dobre. Obmedzte kofeín na 1-2 šálky denne a po vypití kávy vypite rovnaké množstvo vody.
4) Ráno nepijete vodu
V noci dochádza k dehydratácii organizmu, čo sa s pribúdajúcim vekom stáva a je to normálne. To spôsobuje rannú slabosť a malátnosť. Najlepšie je vypiť pohár vody pred raňajkami.
5) Pri fyzickej aktivite málo pijete
Ak ste fyzicky aktívni, nezabúdajte na dodatočný príjem vody a elektrolytov, rovnako ako v horúcom alebo chladnom počasí.
6) Vyhýbate sa pitiu v noci, aby ste nemuseli ísť na toaletu
Toto je jeden z najväčších problémov. Ak sa vyhýbate pitiu pred spaním, aby ste nemuseli behať na toaletu, môžete to rýchlo oľutovať, pretože je to ďalší krok k dehydratácii. Nedostatok tekutín môže dokonca negatívne ovplyvniť váš spánok alebo spôsobiť kŕče v nohách. Takýto zvyk je zbytočný, prináša so sebou skôr problémy.
7) Pijete len čistú vodu
Stojí za to, aby ste si hydratáciu trochu spestrili. Obyčajná voda nemusí poskytnúť dostatok minerálov na udržanie správnej rovnováhy elektrolytov. Ako domáce elektrolyty dobre fungujú bylinkové alebo ovocné čaje. Vhodnejšia je aj voda s prísadami, ako sú uhorka alebo mäta.
8) Ignorujete príznaky dehydratácie
Suchú pokožku, tmavý moč alebo svalové kŕče často ignorujeme, pokiaľ nám príliš nesťažujú život, a to je vážna chyba voči nášmu telu. Výborným ukazovateľom úrovne hydratácie je práve farba moču – mala by byť jasne žltá.
9) Nepijete, keď cestujete alebo opúšťate dom
Druhým veľkým problémom, hneď po vyhýbaní sa nápojom pred spaním, je nepiť nič, keď idete von alebo cestujete, aby ste nemuseli používať verejné toalety. Takéto výzvy jednoducho nesmieme klásť nášmu telu. Použitie verejného WC nemusí byť príjemná činnosť, ale zostať vonku niekoľko hodín bez akejkoľvek hydratácie je krokom ku katastrofe. Takáto činnosť môže dokonca zvýšiť riziko vzniku krvných zrazenín.