Víkendové politické diskusie sú tŕňom v oku premiérovi Robertovi Ficovi, ktorý by ich chcel zrušiť. To je iba jedna stránka veci, tou druhou totiž je, v akom svetle sa v nich ukazuje opozícia.
V nedeľnej diskusii O 5 minút 12 na STVR sa predstavili aj Marián Kéry za Smer-SD a Ivan Korčok za Progresívne Slovensko. Prvý menovaný však nie raz musel poučiť z histórie nášho exministra zahraničných vecí, kariérneho diplomata a tiež neúspešného kandidáta na prezidenta, ktorý svojimi vedomosťami vôbec neoslňoval. Neoslňoval však aj niečím iným.
„Diplomatický rozmer“ Korčoka
Rečnícky a dejepisný „krúžok“ vyzeral v diskusnej relácii ako súboj učiteľa so žiakom. Kéry vyučoval Korčoka z historických vecí, ktoré mu ako diplomatovi už mali byť jasné. Smerák v úvode svojho statusu na sociálnej sieti, ku ktorému pripojil aj zostrih videa, priznáva, že už pred reláciou očakával, že to bude najmä o jeho súboji s exministrom zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivanom Korčokom z Progresívneho Slovenska. A nemýlil sa,
„Žiaľ, Ivan Korčok opäť raz ukázal svoj „diplomatický rozmer“. Nadradenosť, pýcha, arogantné úškrny, nie raz takto reagoval na moje vecné poznámky,“ netají smerák a dodáva, že sa tak stalo aj keď mu pripomenul, že Robert Fico nikdy nepovedal, že 2. svetová vojna začala v roku 1941. V tom roku totiž začala Veľká vlastenecká vojna, kedy hitlerovské Nemecko napadlo Sovietsky zväz.
Isté veci treba stále pripomínať
Rovnako Ivanovi Korčokovi pripomenul fakt, že 2. svetová vojna začala už 1. septembra 1939 preto, lebo bola podpísaná Mníchovská dohoda. „A to aj politikmi Francúzska a Veľkej Británie. Štáty, ktoré mali byť garantmi našej bezpečnosti, nakoniec prispeli k rozbitiu Česko-Slovenska…,“ pridáva Kéry, podľa ktorého nielen Ivanovi Korčokovi, ale aj veľkej časti opozície treba neustále pripomínať isté veci.
„Že pri oslobodzovaní územia Slovenska od nacizmu a fašizmu prišlo o život 63 517 vojakov Červenej armády, 10 435 príslušníkov Rumunskej kráľovskej armády a 2790 vojakov 1. československého armádneho zboru,“ vysvetľuje smerák, podľa ktorého je potom na mieste otázka, ktorú zopakoval aj v diskusii STVR: Kde inde by mal predseda vlády Slovenskej republiky oslavovať 80. výročie oslobodenia od nacistickej tyranie a vzdať úctu osloboditeľom, ak nie v Moskve?
Všetko Ruské je na Ukrajine ničené
Ivanovi Korčokovi sa pri tejto téme mohlo len ťažko počúvať, keď mu Kéry pripomenul jeho reakciu na to, keď vandali pred pár rokmi vyliali na Slavíne vedrá so žltou a modrou farbou. „On, ako vtedajší minister zahraničných vecí a európskych záležitostí, tento vandalský čin neodsúdil, ale povedal, že ide o „jasný postoj veľkej časti Slovenska k tomu, čo sa deje na Ukrajine“. Neskutočne arogantné a šovinistické,“ konštatuje Kéry.
Smerák nasadil pomyselné okuliare hanby aj Michalovi Šipošovi z hnutia Slovensko, keď sa ho spýtal, či politici z tohto hnutia našli v Kyjeve nejaký pamätník vojakom Červenej armády. „Nemohli nájsť, lebo všetko ruské je na Ukrajine ničené. Namiesto toho tam stavajú pamätníky, i v podobe námestí a ulíc, ktoré nesú mená prisluhovačov nacizmu ako boli Bandera a Šuchevyč. Politici hnutia Slovensko, nie je vám hanba?“ spýtal sa na záver Marián Kéry svojho parlamentného kolegu Michala Šipoša.