utorok, 6 mája, 2025
HomePolitikaS vojenskou výbavou, akú máme, nedokážeme odstrašiť ani ruské alebo čínske deti hrajúce...

S vojenskou výbavou, akú máme, nedokážeme odstrašiť ani ruské alebo čínske deti hrajúce sa na vojakov, smeje sa Chmelár

Európska únia, ale aj lídri viacerých krajín z nej, či dokonca samotné NATO sa zhodli na tom, že ak sa chceme ubrániť voči ruskej agresii, musím zvýšiť svoje výdavky na zbrojenie.

Rusko nás napadne, Rusko sa nezastaví pre ničím a nikým, Rusko je náš úhlavný nepriateľ. Toto sú tri najväčšie dôvody, prečo by mali krajiny EÚ zvýšiť svoje výdavky na zbrojenie, ba najlepšie mať aj svoju spoločnú armádu. Čiže NATO nám už nestačí, musíme to ešte zdupľovať! Rusko je totiž MEGA hrozba, pred ktorou sa musíme brániť.

Zbrojiť, zbrojiť a len zbrojiť

Súdny človek si ľahko zráta, že naše malé Slovensko môže dopadnúť ako Ukrajina v tom, že bude mať síce dostatok zbraní, ale nebude mať vojakov, ktorí by ich obsluhovali a používali, a navyše nebudeme mať ani peniaze na všetko ostatné, čo bude v republike potrebné. Jedine… Jedine že by sme sa zadlžili na niekoľko generácií dopredu ešte viac, ako sme teraz.

Nad zvyšovaním nášho vojenského potenciálu sa v statuse na sociálnej sieti miestami sarkasticky zamýšľa i Eduard Chmelár, politický komentátor, historik a bývalý vysokoškolský pedagóg, ale aj bývalý poradca premiéra Roberta Fica. Podľa neho sa progresívci hrajú s voličmi hru na dobrého a zlého policajta.

Balamutia ľudí v otázke zbrojenia

„Jeden povie, že je za vyslanie slovenských vojakov na Ukrajinu, druhý, že je proti a tretí, že uvidíme,“ konštatuje Chmelár, podľa ktorého to, ako balamutia ľudí v otázke zbrojenia, je až neuveriteľné. Podpredseda Progresívneho Slovenska Tomáš Valášek nedávno na otázku, koľko peňazí by malo Slovensko vynakladať na zbrojenie, odpovedal, že toľko, aby sme dokázali odstrašiť kohokoľvek, a že jemu to vychádza vyše 3 percentá HDP.

„Kohokoľvek??? Slovensko má 21-tisíc profesionálnych vojakov, z ktorých polovica mala naposledy obuté kanady v prijímači (na porovnanie: Nemci majú 180-tisíc, Poliaci 216-tisíc a Francúzi 270-tisíc). Aj keby sme dávali na armádu 300 percent HDP, s takouto výbavou nedokážeme odstrašiť ani ruské alebo čínske deti hrajúce sa na vojakov,“ so sarkastickým humorom zrovnáva politický komentátor „silu“ našej armády.

Ideálne riešenie – zrušenie armády!?

„Mimochodom, podľa prieskumu YouGov len 16 percent Nemcov a 20 percent Talianov verí, že ich pred 3. svetovou vojnou ochráni armáda. Ale maršal Valášek verí, že tá slovenská dokáže odstrašiť kohokoľvek…,“ pokračuje v humornej tónine Chmelár a dodáva, že v skutočnosti nás najviac chránila protiraketová obrana. Teda tá, ktorú bývalý minister a najbližší spojenec PS Jaroslav Naď tak ľahkovážne až vlastizradne zničil a daroval Ukrajincom.

Za tejto situácie by bolo podľa Chmelára ideálnym riešením nastoliť otázku zrušenia armády (ako na Islande alebo v Kostarike) a postaviť filozofiu našej bezpečnosti na úplne nových základoch. Je si však vedomý toho, že v tejto zmilitarizovanej spoločnosti je to beh na dlhé trate, preto sa chce obmedziť len na vyvrátenie základných bludov.

Príkladom nám má byť Poľsko?

Valášek je podľa neho učebnicovým príkladom militaristu, ktorý hádže čísla, ako sa mu zapáči. Samoúčelne, nie z hľadiska potrieb slovenskej spoločnosti, ale nadnárodných zbrojárskych koncernov. „Ale keď na novinársku repliku, či uprednostní zvyšovanie zbrojenia alebo zvyšovanie životnej úrovne obyvateľstva odpovie, že tak otázka nestojí, že sa dá oboje a že príkladom je Poľsko, tak musím konštatovať, že je to buď nebetyčný demagóg alebo nevie, o čom hovorí,“ prízvukuje.

Práve Poľsko je totiž podľa neho príkladom krajiny, čo sa stane, keď všetko podriadite extrémnemu zvyšovaniu zbrojenia. „Napríklad situácia v poľskom zdravotníctve je kritická, desiatky miest zatvárali nemocničné oddelenia, chýba tam 50-tisíc lekárov (hlavne, že vojakov majú dosť) a predseda Poľskej lekárskej komory tento stav označil za „katastrofu“, pričom len 22 percent Poliakov je spokojných s vládnou zdravotníckou politikou,“ vyčísľuje Chmelár.

Progresívci a ich hlúpe predstavy

To sú podľa neho tí liberáli, s ktorými má PS také nadštandardné vzťahy! „Je úplne zrejmé, že nemôžete ani len udržať sociálno-ekonomickú úroveň štátu, ak ju podriadite masívnemu zbrojeniu. To sú také hlúpe predstavy, aké má hádam len domotaný generál bez vojska Macko. Je to ukážka, kam by viedla politika Progresívneho Slovenska,“ pokračuje politický komentátor.

Najkomickejšie na tom všetkom podľa neho je, ako obhajujú zbrojenie progresívci so „zeleným“ náterom ako podpredseda Európskeho parlamentu Martin Hojsík. „Najprv nám tlačili do hláv Green Deal, a teraz nám namiesto toho ponúkajú zelené akurát tak tanky a uniformy,“ nedáva si servítku pred ústa Chmelár.

Na Slovensku je petícia proti zbrojeniu

„Už viackrát som spomínal, že ma fascinuje, že zelení, ktorí sa rodili v sedemdesiatych rokoch minulého storočia na silnom pilieri pacifizmu, sú dnes najmilitantnejšou súčasťou politickej scény, že im prekážajú viac jadrové elektrárne ako jadrové zbrane. Ale toto je už čistá fraška,“ konštatuje natvrdo Chmelár. „Musím len zopakovať predstavy týchto ľudí o budúcnosti Slovenska: budeme chorí, sprostí, hladní, ale po zuby ozbrojení… Bravo,“ píše záverom Eduard Chmelár, ktorý tým ostatným, so zdravým rozumom, opäť pripomína petíciu proti zbrojeniu. Už je tam viac ako desaťtisíc podpisov. To je podľa neho takmer toľko, ako bojaschopných mužov v našej armáde.

Súvisiace články

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najčítanejšie